Karmen Joller perearstide poole pöördumisest: teisejärgulised probleemid tasub lükata pigem suvesse

 (272)
Karmen Joller perearstide poole pöördumisest: teisejärgulised probleemid tasub lükata pigem suvesse
Foto: Karin Kaljuläte

Terviseamet tõstis koroonaviiruse riigisisese levikuga toimetulekuks tervishoiu valmisoleku tasemele 2. See mõjutab ka perearstide tööd ning Perearstide Seltsi juhatuse liige Karmen Joller räägib, et ümberkorraldusi on ka nende jaoks.

"Peatame plaanilised vastuvõtud ja ennetustöö, ainsana jätkame imikute plaanilist jälgimist. Igapäevatöös keskendume ägedate haigustega patsientidega tegelemisele, et leida üles raskes seisus inimesed ja neile abi anda või haiglasse suunata. Perearstikeskusesse palume pöörduda telefoni teel ja ainult tervisemuredega. Koroonaviiruse teste perearstikeskustes ei tehta. Töövõimetus- ja hoolduslehtede avamiseks püüame koostöös haigekassaga töötada tuleva nädala alguseks välja digilahenduse," sõnas ta.

Ta viitab, et tervisemurede korral tuleb helistada perearstikeskusse ja seal antakse nõu, kas inimene saab end kodus ravida, peaks pöörduma perearstikeskusse või tuleb talle hoopis kiirabi kutsuda.

Joller selgitab, et nüüd on teisejärgulised näiteks edasilükkamist võimaldavad tõendid, kord aastas tehtavad vereanalüüsid kroonilise haiguse jälgimiseks ja muud edasilükatavad toimingud. Ta soovitab taolised ajad suvesse lükata, selleks ajaks on ilmselt koroonaviiruse levik pidurdunud. Kuidas täpsemalt läheb, on veel vara prognoosida.

Ta viitab ka, et kui tööandja soovitab tervel inimesel koju jääda, siis sellistele inimestele töövõimetuslehti või hoolduslehti ei väljastata. Tervisehäireteta tööinimestele, kes koroonaviiruse leviku tõttu töölt ära jäävad, lubas sotsiaalminister leida toetusmeetmed järgmisel nädalal.

Mis puutub töövõimetus- ja hoolduslehtedesse, siis ilmselt on seal digilahendust oodata juba uue nädala alguses.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!
Küsitlus #118543