Kuna kapo peamiseks vastutusvaldkonnaks on põhiseadusliku korra kaitse, siis kirjeldas kapo lähemalt Venemaa õõnestustööd, alustades Venemaa katsetest laiendada oma mõju "pehme jõu" abil.
"Pehme jõu" rakendamisel Venemaa välispoliitikas on võtmeroll
2008. aastal Venemaa välisministeeriumi alluvuses loodud riiklikul agentuuril Rossotrudnitšestvo, mis tegeleb SRÜ riikide, välismaal elavate kaasmaalaste ja rahvusvahelise humanitaarkoostööga.
Kaasmaalaspoliitika edu eelduseks Eestis on venekeelse elanikkonna
segregatsioon. Selle tõttu töötatakse vastu lõimumisele, mis võimaldaks
kohalikel venekeelsetel inimestel liiga hästi hakkama saada. Viimasel
juhul väheneks nende sõltuvus Venemaast ja võimalus sedakaudu nendega manipuleerida.
Oluliseks Venemaa "kaasmaalaste" toetamis- ja rahastamiskanaliks
on viimastel aastatel olnud riigi asutatud fondid, mida enamasti finantseeritakse Venemaa riigieelarvest: 2007. aastal loodud fond Russki Mir, Aleksandr Gortšakovi nimeline Avaliku Diplomaatia Toetamise Fond (2010), Välismaal Elavate Venemaa Föderatsiooni Kaasmaalaste Õiguskaitse- ja Toetusfond (2012). Kavandatakse välismaal asuva venekeelse meedia toetamise fondi loomist.
Lubatud korruptsioon
Venemaa kaasmaalaspoliitika rahastamise läbipaistmatusega kaasneb
korruptsioon. Huvilistest, kes sooviks saagida tükikese Venemaa riigieelarvest, puudust ei ole. Venemaa ametnike žargoonis nimetataksegi seda raspil’iks ehk tükkideks saagimiseks. Raha hulk on alati piiratud, kuid fondidest jagatava hõlptulu soovijaid on rohkesti. Seepärast tuleb fondist raha saamiseks leida eestkostja Moskva ametnike seast. "Tänutäheks" saavad ka eestkostjad oma osa fondist eraldatud rahast. Sellist protseduuri tähistab sõna otkat ehk tagasiveere(ta)mine. Seetõttu vaatavad Vene ametnikud tihti läbi sõrmede, kui mingi ürituse korraldamiseks, ajakirja väljaandmiseks
või mõne muu tegevuse jaoks eraldatud rahast osa lihtsalt toetuse taotleja taskusse libiseb.
Kolmeks peamiseks Eesti-vastase mõjutustegevuse sõnumiks on süüdistused natsismis, venekeelse elanikkonna diskrimineerimises (määratlemata kodakondsusega isikute suur osakaal ühiskonnas, venekeelsete gümnaasiumite osalisele eestikeelsele õppele üleminek) ja perspektiivitu riigi kuvandi loomine (Nõukogude Liidu parimast Euroopa Liidu viletsaimaks riigiks).