10. detsembril 2017 pidas kaitsepolitsei kinni Eesti kodaniku Ilja Tihhanovski, keda kahtlustatakse kuriteos, mis seisneb riigireetmise eesmärgil suhte loomises või pidamises välisriigiga, välisriigi organisatsiooni või välisriigi ülesandel tegutseva isikuga. 3. aprillil mõisteti ta süüdi, aga tema kohtuotsus pole veel jõustunud.
Kahtlustuse järgi töötas Tihhanovski Venemaa sõjaväeluure GRU heaks ning tema ülesanne oli samuti koguda informatsiooni riigikaitseliselt ja riigi toimimise seisukohalt elutähtsate objektide kohta ning täita muid temale antud ülesandeid. Mõlemad kaasused näitavad selgelt, et GRU suunast lähtuv Eesti-vastane luuretegevus on viimastel aastatel pigem intensiivistunud.
17. oktoobril 2017 karistas kohus vangistusega viis aastat Vene kodanikku Mihhail Petrovi kuriteo eest, mis seisneb välismaalasena Eesti Vabariigi iseseisvuse ja sõltumatuse või territoriaalse terviklikkuse vastu suunatud vägivallata tegevuses.
Petrov tegi koostööd Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse
FSB-ga alates 1990. aastatest ning kogus ja edastas FSB-le muuhulgas informatsiooni kaitsepolitsei hoonete, töötajate, sõidukite ja kaitsepolitseinikega kontakte omavate isikute kohta.
Samuti oli Petrovi ülesandeks Eesti Vabariigi elanikega kontaktide loomine, arendamine ja hoidmine ning isikute ja nende suhtlusvõrgustikku iseloomustava informatsiooni kogumine ja edastamine FSB-le.
Rööbiti Petroviga sai lõpliku kohtuliku lahenduse Eesti ja Vene topeltkodakondsusega Albert Provornikovi juhtum, kui 4. oktoobril 2017 karistas kohus Provornikovi Eesti Vabariigi vastase vandenõu eest vangistusega kolm aastat. FSB värbas Provornikovi salajasele koostööle eesmärgiga hankida teavet PPA Lõuna prefektuuri piirivalvekordonite,
Kuperjanovi jalaväepataljoni väeosa ning Kaitsepolitseiameti
hoonete kohta.
Eelmise aasta lõpus esitatud teise süüdistuse kohaselt oli Provornikov osa kuritegelikust jõugust, mis tegeles 2013. aastast alates salakaubanduse ja kelmusega Lõuna-Eestis.
Kapo kommenteeris, et ebaseadusliku piiriülese tegevusega tegelevad isikud, sealhulgas topeltkodanikud, on kerge saak Vene eriteenistustele. Neid on lihtne värvata, koostööle sundida ja lõpuks neist lahti öelda. Nende vahelejäämine pole eriteenistustele
suur kaotus.