Kanadalased ei leidnud Guantanamo vangi Eestist üles

 (116)
Guantanamo vangilaager Kuubal
Guantanamo sõjaväebaas KuubalFoto: BOB STRONG, REUTERS

Kanada ajaleht Globe and Mail ajakirjanik käis Eestis otsimas endist Guantanamo vang Akhmed Abdul Qaderi, aga ei leidnud teda üles. Siseministeerium kinnitab, et Qader pole kuhugi kadunud ja elab endiselt Eestis.

18aastasena Pakistanist Guantanamosse sattunud Qader vabastati 13 aastat hiljem ja saadeti Eestisse, sest ei suudetud leida ühtegi tõendit, et ta oleks mingil moel terrorismiga seotud olnud, kirjutas ajaleht.

"Ja nüüd - võibolla mitte üllatuslikult kellegi kohta, kes on peale 13 aastast vangistust vabadusse pääsenud - pole teda kuidagi võimalik üles leida," kirjutas ajaleht.

Qaderi Eestisse vastuvõtmist toetanud presidendi julgeolekunõunik Merle Maigre ütles ajalehele, et ei tea Qaderist enam midagi, sest uudistest pole ta läbi käinud.

Qaderi asukohast ei tea midagi ka Eesti juhtivad uurivad ajakirjanikud. "Tõde on, et ta võib olla ükskõik kus Helsingist Gibraltarini," kirjutas artikli autor Mark McKinnon.

Qader on palunud Eestist varjupaika ja saanud kolmeaastase elamisloa. "See võib selgitada, miks on Qaderi Eestis nii raske leida. Euroopa Liidu Schengeni ala ühe riigi elamisloaga isik võib ilma viisata liikuda ükskõik millisesse teise 25 riiki," kirjutas McKinnon.

Vastuseks kanadalaste murele kinnitas siseministeerium täna, et Qader viibib endiselt Eestis.