Kaljulaid populismist: vastutajal ja otsustajal tuleb ise leida need argumendid, mis ta väite veenvaks muudaksid

 (71)
Kersti Kaljulaid
Eesti president Kersti KaljulaidFoto: Andres Putting

President Kersti Kaljulaid kõneles täna inimõiguste aastakonverentsil, et kaitse propaganda või ebatõe vastu pole vastupropaganda.

"Viimasel ajal küsitakse, mil määral on meie ühiskonna alustalad – sõnavabadus ja avatus – viljakaks pinnaseks propaganda ja lihtsalt valeinfo levikul. Muidugi ei tulene see küsimus mitte sellest, et midagi oleks kuidagi muutunud sõnavabaduse olemuses. Muutunud on pigem sõnade edastamise olemus," rääkis Kaljulaid.

"Igamehe meediaruumis on sõnavabadus iseenesest täiesti piiritu. Aga kuidas me selles vabaduse tõelises nirvaanas leiame faktipõhise teadmise, kui me oleme ise arutelualuses teemas totaalsed võhikud? Selle asja te võiksitegi õhtuks selgeks teha. See on suhteliselt lihtsam küsimus, saate hakkama."

"Keerulisem on niiöelda propaganda. Kas sõnavabaduse tarvitamine teise väärtusruumi kuuluvate isikute poolt õõnestab demokraatlike ühiskondade aluspõhimõtteid? Ja kes otsustab, mis on eriarvamus ja mis on õõnestav eriarvamus? Mis saab olla avatud ühiskonna vastus ja enesekaitse?"

"Parim kaitse ei ole ju propaganda või ebatõe puhul mitte sugugi vasturünnak. Vastupropagandas on sõnavabadust ennast haavav element – ta ei erine teoreetiliselt millegipoolest propagandast, ei ole võimalik eristada, mis on hea ja mis on halb," rääkis Kaljulaid.

"Järelikult tuleb ühiskonnas toetada vaba arvamustevahetust ja igal arvajal, eriti vastutajal ja otsustajal, tuleb ise leida need argumendid, mis ta väite veenvaks muudaksid. Lihtsad argumendid, seejuures. Ka see on 21. sajandi paratamatus."

Seotud lood:

"Sellega, muide on vahel väga raske leppida. Kui Sind ei kuulatud, aga kuulati seda, kes tänast arvamusplatsi osavamalt ära kasutas, siis on väga hea ennast lohutada – nende sõnum oligi selge, lihtne aga seejuures vale. Minu oma oli lihtsalt nii hea, et ta pidigi olema nüansseeritud ja keeruline. Minimaalselt 7000 tähemärgiga väljendatud. Võib-olla, aga mis selle teadmisega nüüd peale hakata? Tehke lihtsaks, teist teed ei ole."

"Nendel, kes on elu jooksul saanud haiget mõnes propagandat ühiskonnajuhtimiseks kasutavas formatsioonis, on samamoodi raske leppida, et propaganda vastus ei ole kunagi vastupropaganda, vaid vaba mõttevahetus. Nõuab selgroogu, et olla üle ja olla parem, rikkumata seejuures meediavabaduse põhimõtteid. See võtab kauem aega ka. Aga teisiti ei saa jääda vabadustele truuks."