Kaliningradis kinnipeetud kalalaeva kapten on teel Eestisse

 (41)
Helsingi
Foto on illustreeriv.Foto: Andres Putting

Mais Venemaa majandusvööndis kinni peetud kalalaeva Roxen eestlasest kaptenile anti luba Venemaalt Kaliningradist lahkuda ning ta on Eesti poole teel.

Välisministeeriumi avalike suhete osakonna meedianõunik Leen Lindam kinnitas Delfile, et kalalaeva Roxen eestlasest kapten sai täna Eesti poole teele asuda.

Küll aga peab kapten istungite jätkudes Kaliningradi naasma.

Kapteni advokaat Igor Voskoboinik ütles juba käesoleva nädala teisipäeval, 30. juulil, et Kaliningradi kohus tühistas mais kinni peetud kalalaeva Roxen eestlasest kaptenile seatud tõkendi riigist mitte lahkuda. Ametlikult sai kapten õiguse riigist lahkuda täna ja asus ka kohe Eesti poole teele.

„Tema (kapteni) rahalised vahendid on otsas, sest ta ei saa oma palka Kaliningradist kätte. Tema tervislik seisund on oluliselt halvenenud, mida kinnitati ka arstide omapoolses hinnangus. Aga loomulikult ta naaseb kohtusse,“ lubas Voskoboinik 30. juulil.

Tema sõnul toimub järgmine kohtuistung augustis, kriminaalasja uurimist pikendati 22. septembrini.

Navigatsiooniviga viis laeva Venemaa majandusvööndisse

Vene võimud pidasid 10. mail Venemaa majandusvööndis Läänemerel kinni Soome lipu all oleva laeva Roxen, mida kahtlustati kalastusreeglite rikkumises.

Alus eskorditi Kaliningradi kalasadamasse, teatas toona Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) Kaliningradi oblasti piirivalvevalitsuse pressiteenistus.

Seotud lood:

„Venemaa FSB Kaliningradi oblasti piirivalvevalitsuse rannikuvalve töötajad tegid 2019. aasta 10. mail Soome lipu all Läänemere akvatooriumis Vene Föderatsiooni majandusvööndis viibinud välisriigi kalalaeva Roxen kontrollimisel kindlaks, et nimetatud laev viis läbi vees elava bioloogilise ressursi püüdmist Venemaa seadusandlust rikkudes,” öeldi teates.

Laeva pardalt leiti üle 7,5 tonni ebaseaduslikult püütud kala. Esialgsel hinnangul ületas kahju 49 miljonit rubla (675 000 eurot).

Kinnipidamise järel seletas kalalaeva Roxen omanikfirma Morobell juhatuse liige Raivo Baum, et laev oli legaalsel kalapüügil ja tegemist oli navigatsiooniveaga, mistõttu kalduti trajektoorilt kõrvale ja siseneti teadmatult Venemaa Föderatsiooni majandusvööndisse.

Kinnipeetud laeva neljaliikmelisse eestlaste meeskonda kuulusid kolm meeskonnaliiget ja kapten. Mai lõpus esitati laeva kaptenile süüdistus. Teistele kinnipeetud eestlasele süüdistust ei esitatud.