Kalev Stoicescu: Trumpi avaldus on realistlikult võttes ilmselge liialdus

 (99)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: Geert Vanden Wijngaert, AP

Rahvusvaheliste kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu peab Trumpi NATO liikmesriikide liidritele tehtud nõudmist tõsta kaitsekulutused nelja protsendini SKP-st ebarealistlikuks liialduseks. Neli protsenti SKP-st tähendaks Eesti puhul kaitse-eelarve tõusu seniselt poolelt miljardilt eurolt ligi miljardi euroni.

Trumpi nõudmisega nõustumine tähendaks, et Eesti peaks kulutama ligi kümnendiku oma riigieelarvest riigikaitsele.

Stoicescu sõnul on tegu ebarealistliku liialdatud nõudmisega. "USA president võib-olla soovis veelkord jõuliselt ja piltlikult toonitada kaitsekulutuste tõstmise vajadust," kommenteeris Stoicescu täna Delfile.

Stoicescu sõnul ei ole kaks protsenti SKP-st kaitsekulutuste ülempiir, vaid minimaalne tase. "Kellel on soovi ja võimalust võib kulutada kaitsele ka neli protsenti, eriti kui see loob oma riigis töökohti ja kasvatab eksporti- kuid see pole kohustuslik," ütles Stoicescu.

Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders kinnitas eile, et Trump käis Brüsseli NATO tippkohtumisel, kus suletud NATO riigi- ja valitsusjuhtide suletud uste taga peetud esimesel arutelusessioonil välja nõudmise suurendada organisatsioonis kaitsekulud nelja protsendini SKP-st.

NATO liikmesriikide liidrid leppisid 2014. aastal Walesi tippkohtumisel kokku, et 2024 aastaks suurendatakse kaitsekulutusi kahe protsendini sisemajanduse koguproduktist. Praegu kulutab kaks protsenti SKP-st kaitsele neli liikmesmaad - USA, Suurbritannia, Kreeka ja Eesti. Sel aastal peaksid eesmärgini jõudma kaheksa riiki.

Seotud lood:

Kaitseministeeriumi kodulehe andmetel on kaitseministeeriumi valitsemisala 2018 aasta eelarve on kokku 523 miljonit eurot ning moodustab umbes 2,12% SKT-st. Kaitse-eelarve on 2015. aastast alates ületanud kahte protsenti sisemajanduse kogutoodangust (SKT-st) ja summa on aasta-aastalt märkimisväärselt suurenenud. Alles 2012 aastal oli Eesti kaitse-eelarve 340 miljonit eurot.

USA kulutab NATO andmetel ise kaitsele 3,5 protsenti SKPst