Kaja Kallas tunnistas, et poliitikasse minekuks oli tal ka mitu vastuargumenti — kuivõrd ta on end advokaadina ülestöötanud energia ja konkurentsiõiguse valdkonnas, siis on tal raske jätta kõike saavutatut ja toredaid kliente ja kolleege maha ning vahetada ametit.

“Teiseks on mõneti probleem laialt levinud arvamus, et poliitika on räpane ja sellega kokkupuutumine justkui koheselt määrib,” ütles ta. “Kõhklusi tekitas seegi, et poliitikasse minnes pean endale aru andma, et elu muutub seoses avalikkuse kõrgendatud tähelepanuga minu tegemistele.”

Riigikokku kandeerimise poolt oli samuti mitu asjaolu. “Kui tunned, et saaksid midagi ära teha Eesti eluolu parandamiseks, kas pole siis vastutustundetu kätt mitte külge lüüa? Näiteks advokaadina pean pidevalt seadusi tõlgendama ja kasutama, seetõttu julgen öelda, et seadusloome kvaliteedi parandamisel saab palju ära teha.”

“Teiseks, kuivõrd pean oluliseks isikute vabaduste austamist ja mulle on lähedane liberaalne maailmavaade, siis näen, et vaba konkurentsi soodustamisega erinevates valdkondades saaks inimeste valikuvabadust ja seeläbi eluga rahulolu suurendada. Lisaks tundub mulle, et noorte vihaste meeste kõrval võiksid poliitikas rohkem kaasa lüüa ka pisut leebemad naised,” arvas Kallas.

Märtsivalimistel kandideerib Kallas samas ringkonnas peaminister Andrus Ansipiga ning osaliselt on nende kampaania ühine. “Kindlasti osalen Harju- ja Raplamaal toimuvatel üritustel, kus peaminister valijatega kohtub,” selgitas Kallas.

Riigikogus laisaks ei muutu

Küsimusele, kas riigikogus on väga suur oht muutuda laisaks ja kaotada oma nägu, vastas Kallas, et ta pole varasemalt riigikogus olnud, seetõttu ei oska öelda. “Ma arvan siiski, et oht laisaks muutuda võib tabada mistahes ametikohal ja sõltub eelkõige konkreetsest inimesest.”

Kallas ütles, et isegi advokaaditöö kõrvalt on ta leidnud aega kirjutada erialaväljaannetesse artikleid ja anda oma teadmisi edasi loenguid lugedes. “Seetõttu ei näe ma võimalust, et laiskus või ideede puudus võiks mind ennast tabada. Kindlasti hoiab laisaks minemisest pidev enesetäiendamine, mida tuleb igati ergutada ja hea on, kui riigikogu liikmed näitavad siin head eeskuju.”

Kaja Kallase kolm eesmärki poliitikasse minnes on lühidalt järgmised: suurendada diskussiooni erinevate ühiskonnagruppide vahel, parandada seeläbi õigusloome kvaliteeti luues inimestele selgemini mõistetavaid seadusi; suurendada poliitika ja ühiskonna läbipaistvust, hoiakute muutmist ja avatust (mitte ainult mõistmise kategoorias, vaid ka avatust maailmale — peaksime arvestama Eestit eelkõige globaalses süsteemis).

Isa jagas näpunäiteid

“Kui konkreetsemaks minna, siis tulenevalt liberaalsest maailmavaatest soovin seista selle eest, et meie inimestel oleks võimalikult palju valikuvõimalusi ja vabadust valida — seda nii pakutavate kaupade kui ka näiteks hariduse ja tervishoiu vallas.”

Endise peaministri, nüüdse Euroopa transpordivoliniku tütar Kaja Kallas ütles, et isa andis talle poliitikasse minnes kaasa ka mõningad soovitused. “Tähtis on see, et seisad selle eest, millesse usud. Pead olema valmis tegema kompromisse, aga kompromisse ei tohiks teha põhimõtete arvelt. Ja siis muidugi: ole tugev ja ära loe kommentaare.”