Kahel Bergamost naasnud tallinlasel tuvastati koroonaviirus. Viiest seni haigestunust kolm saabusid ühe lennukiga

 (525)
Lennujaam 02.01.2019
Lennujaam 02.01.2019Foto: Andres Putting

Terviseameti labor tuvastas täna kahel 29. veebruaril Itaaliast Bergamost naasnud tallinlasel nakatumise koroonaviirusesse, mõlemad viibivad praeguseks kodusel ravil.

Keskealine nakatunu lendas 29. veebruaril Bergamost Tallinna. Sümptomitest ilmnesid tal palavik ja hingamisraskused, terviseamet on temaga lähedalt kokku puutunud inimestega ühendust võtnud.

Samal kuupäeval Bergamost Riiga lennanud kahekümnendates nakatunul esines viiruse sümptomitest köha. Terviseametil on olemas Bergamo-Riia lennul viibinute nimekiri, teised võimalikud kontaktsed on selgitamisel.

Miks on nii, et positiivsed viirusetestid tulevad alles nüüd, kuus päeva pärast lennuki maandumist? Terviseameti pressijuht Simmo Saar selgitas täna õhtul Delfile, et enne sümptomite tekkimist viirust testida ei saa. Seega on asi viiruse pikas peiteajas: just sellepärast on jõus Terviseameti soovitus kaks nädalat pärast riskipiirkonnast saabumist võimalusel kodust tööd teha. Seega pole välistatud, et nendel lendudel viibinute seast võib lähipäevil rohkemgi nakatunuid välja tulla. Mida peaks aga tegema inimene, kes samuti 29. veebruaril Tallinnas maandunud Bergamo-lennul oli? "Käivitub standardprotseduur, vastavalt epidemioloogilistele juhistele hakatakse välja selgitama kontaktseid ja neid otsima," ütles Simmo Saar. Üldjoontes peaks lennul viibinud inimene jälgima oma tervist: kui kerged sümptomid on tunda, tuleks helistada konsultatsiooniks perearsti nõuandeliinile 1220, raskemal puhul juba numbrile 112.

Seotud lood:

Nii Tallinnas kui Tartus tegutsevad lisaks kiirabi tavalistele kiirabibrigaadidele ka tervishoiutöötajast ja erakorralise meditsiini tehnikust kaheliikmelised lisabrigaadid, mis teenindavad vaid koroonaviiruse kahtlusega seotud väljakutseid. Kaheliikmelised brigaadid võtavad proove nakkuskahtlusega inimese kodus. Avalikesse kohtadesse (nagu lennujaam ja sadam) reageerib koroonaviiruse kahtluse korral ööpäevaringselt kolmeliikmeline kiirabibrigaad, mis toimetab nakkuskahtlusega inimese ka haiglasse.

Terviseamet on täna analüüsinud kokku 10 proovi, neist 8 on osutunud negatiivseks ja 2 positiivseks.

Tänaseks on teada viis koroonaviiruse juhtu Eestis. Esimesena tuvastati haigus Eesti alalisel kodanikul, kes oli käinud Iraanis. Teisena tuvastati haigus Põhja-Itaaliast Bergamost Riiga lennanud tartlasel. Kolmas juht tuvastati samal lennul viibinud tallinlasel. Terviseamet pole veel kinnitanud, et teine ja kolmas nakatumine olid omavahel seotud, nakkusallika määratlemine veel käib.
Neljas nakatunu leiti täna 29. veebruari Bergamo-Tallinna lennul olnute seas ja viies sama kuupäeva Bergamo-Riia reisijate seast. Seega on ühel - 29. veebruaril Bergamost startinud ja Riias maandunud lennul - olnud nakatunud juba vähemalt kolm inimest.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!