„Loomulikult ta teadis, et see on tema avalik pöördumine,“ ütles Simson Delfile. „Ühe erakonna tipp-poliitikuna muretseb ta selle üle, mis juhtub erakonnaga pärast tema lahkumist Eesti Panka.“

Simsoni sõnul oli Mart Laari kiri võrreldes õhku täis sinikollase kampaaniaga mõistvam, ehkki selles oli ka viiteid iseenda asendamatusele. „Mart Laari kiri oli märksa mõistvam ja inimlikum kui varasemad koalitsiooni poolt tulnud sõnumid,“ ütles Simson. „Ta püüdis omalt poolt leida vastust kriitikale, mida koalitsioonile ette heidetakse.“

„Võib olla kurt ja jätkata seda uhke ja asendamatu kampaaniat, aga siis tuleb valmis olla selleks, et järgmistel valimistel teevad valijad väga suure pöörde,“ sõnas Simson. „Mart Laari püüe on see, et valimistepäeva hinnang tema erakonnale ei saaks olema nii karm, kui see praegu näib tulevat. Ühe võimalusena suure valimiskaotuse ärahoidmiseks näeb ta senise poliitika muutmist.“

Simson pidas võimalikuks, et Laaril oli kirja kirjutades meeles teiste Euroopa riikide kogemus. „Võib-olla oli tal meeles see, mis juhtus konservatiividega Taanis,“ sõnas Simson ja meenutas, et valijad karistasid valimiste ajal eelkõige Taani konservatiive, kes olid populaarsuse kaotanud peaministri erakonnaga koalitsioonis.

„Laar on näinud tõuse ja langusi, ju ta need ikka ära tunneb,“ rääkis Simson. „Kogenud poliitikuna näeb ta, et IRLi valitsuses olek praktilise sõnaõiguseta võib saada valimistel saatuslikuks.“

Ehkki otseselt Mart Laarist ei sõltu midagi, ei saa tema sõna kaalu alahinnata, leidis Simson. „Tegelikult on IRL valitsuses sellepärast, et Reformierakonnal pole võimalik ühtegi mugavamat partnerit soovida, kui seda on tänane IRL,“ lausus Simson.

Simson kordas varem öeldut, et Eesti parlamendis on täna võimalik teha kolmikliit Reformierakonna vastu ja tema sõnul on ühiskonnas ilmselgelt ootus sotsiaalsema valitsuse järele.

„Ma tahaks uskuda, et ka eelmise aasta streigid ei olnud asjata, seni kuni inimesed loobuvad oma rahulolematuse näitamisest, saabki valitsus öelda, et nad on asendamatud. Kuid nüüd vähehaaval erinevad osapooled ütlevad välja, et olemasoleva valitsusega ei olda rahul.

Simson viitas ka avaliku arvamuse uuringutele, mille järgi on opositsiooniparteid juba umbes aasta populaarsemad kui koalitsiooniparteid.