Justiitsministeerium vaagib presidendivalimiste korra muutmist

 (31)
Urmas Reinsalu
Urmas ReinsaluFoto: Vallo Kruuser

Haldusreformiga seoses vajab ülevaatamist ka presidendi valimiste kord, justiitsministeerium esitab oma vastavasisulised ettepanekud jaanuari lõpuks.

Valimiskogu koosneb riigikogu liikmetest ja kohaliku omavalitsuse volikogude esindajatest. Elanike arvust sõltub, kui palju esindajaid saab omavalitsus valimiskogusse saata, vahendab ERRi uudisteportaal.

Näiteks sel aastal oli valimiskogus Saaremaalt kokku 15 inimest. 13 valda saatsid ühe volikogu liikme, Kuressaare linnast tuli aga kaks esindajat. 2018. aastast peaks Saaremaa olema aga üks omavalitsus ning elaniku arvu poolest saaksid nad edaspidi valimiskogusse saata kaks esindajat. Lisaks veel üks volikogu liige Ruhnust ja Muhust, kes jätkavad eraldi omavalitsustena.

Kui haldusreform läheb enam-vähem nii nagu plaanitud, siis jääb Eestisse umbes 70 omavalitsust ja valijameeste arv peaks vähenema umbes 120 esindaja võrra.

Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul pole praegu veel selge, kui ulatuslikult presidendi valimise korda muudetakse. Arutletakse võimaluse üle, et presidenti valib ainult riigikogu või valimiskogu.