Jüri Ratas: valimiskampaania kuludele tuleb seada ülempiir

 (42)
Jüri Ratas: valimiskampaania kuludele tuleb seada ülempiir
Foto: Martin Dremljuga

Riigikogu aseesimees Jüri Ratas leiab, et rahvas ootab täiesti põhjendatult, et poliitikud arvestaksid rahva arvamustega ning jõuaksid riigikogus parteidevahelisele kokkuleppele, mis välistaks rahastamise hämarad skeemid ja muudaks järgmised valimiskampaaniad sisulisemaks.

"Erakondade rahastamise korra muutmine on tegelikult ka poliitikute huvides, sest oma valijate ehk Eesti rahvaga pole võimalik kaua vägikaigast vedada," kirjutas Ratas oma ajaveebis.

Tema sõnul on seda mõistnud suur osa riigikogu liikmeid, kes julgevad avaldada ka selliseid seisukohti, mis ei lähe kokku partei põhiliiniga.

"Ajaliselt on täna kõige õigem hetk muudatustes kokku leppida, sest alanud on kohalikeks valimisteks valmistumine ning peagi on rong läinud ja rahastamise lahenduste leidmine tuleb taas edasi lükata," leidis Ratas.

Valimiskuludele ülempiir

Ratase sõnul aitaks kõige selgemalt erakondade rahavajadust vähendada valimiskampaania kuludele ülempiiri seadmine. "Seni kehtiv olukord meenutab külma sõda, kus parteid püüavad üksteise valimiskampaaniaid iga hinna eest üle trumbata ja on selleks võtnud suuri pangalaene ning kogunud kahtlase päritoluga annetusi. Samas on rahval juba ammu kõrini loosunglikest valimisreklaamidest," kirjutas asespiiker.

Seotud lood:

Ratas ei ole enda sõnul kuulnud ühtegi tõsist vastuargumenti valimiskuludele ülempiiri seadmisele. Küll aga tuleb paika panna täpsed reeglid, kuidas valimiskulusid mõõta ning arvestada ka erinevate valimiste iseärasusi.

Kindlasti tuleb tema sõnul kaaluda ka annetustele ülempiiri kehtestamist, et vähendada era- ja ärihuvide domineerimist poliitikas.

"Suuremate summade puhul kasvab ju tõenäosus, et annetaja ootab oma raha eest vastuteeneid," lisas Ratas. Täpselt samal põhjusel ei toeta ma juriidiliste isikute annetuste lubamist.

Maailmavaateline ja poliitiline eelistus on eelkõige konkreetsetel inimestel ja nende ühendustel. Äriühingutel on ennekõike ärihuvid.

Eelarvelise raha jagamise kord

Ühtlasi tuleb tema sõnul läbi vaadata riigieelarvest saadava raha jaotamise kord. Tänane süsteem soosib selgelt juba parlamenti pääsenud erakondi, kes saavad riigilt märksa suuremaid toetusi ja neid eelistavad ka annetajad.

"Eesti lähiajalugu on näidanud, et kord riigikogu ukse taha jäänud erakondadel on sisuliselt võimatu parlamenti tagasi pääseda," meenutas Ratas. "Maksumaksja raha tuleb aga kasutada proportsionaalselt inimeste maailmavaateliste eelistustega, mitte väikeparteisid pankrotti ajades välja suretada."

Parlamendis esindatud erakonnad ei saa ega tohi tema sõnul lähtuda ainult enda huvidest, vaid peavad käituma riigimehelikult ning vaatama pikemat plaani. "Rahulikult järele mõeldes saab iga poliitik aru, et erakondade rahastamise korra parandamine on oluline nii maailmavaatelise mitmekesisuse tagamiseks kui ka korruptsiooniga võitlemiseks, seega Eesti riigi huvides," kirjutas Ratas.