Juhan Parts peab kontrollikotta jõudmiseks läbima ka Euroopa „filtri“

 (35)
Juhan Parts
Juhan PartsFoto: Rauno Volmar

Eesti on küll oma kandidaadi Euroopa kontrollikotta välja valinud, kuid see ei tähenda, et Juhan Parts nüüd kindlasti ka kontrollikotta tööle saab.

Inimõiguste keskuse juhataja Kari Käsper viitas sotsiaalmeedias, et kui vaadata, kui väikeste asjade pärast jäeti kinnitamata Malta ja Poola valitsuste esitatud kandidaadid, siis võib sama juhtuda ka Juhan Partsiga.

Miks Malta ja Poola kandidaadid toetust ei leidnud? Tänavu märtsis keeldus Euroopa Parlamendi eelarvekomitee häältega 17 vastu ja üheksa poolt toetamast Euroopa kontrollikoja liikme kohale Malta valitsuse esitatud kandidaati Toni Abelat, vahendas Euractiv.com.

Põhjuseks 2011. aastasse ulatuv afäär, mil Abela takistas politseid uurimast kaht kokaiiniäriga seotud isikut. Abela teadmata salvestatud kõnes rääkis mees, kuidas erakonna klubi president sattus peale baarmenile, kes lõikas parasjagu lahti kokaiinipakki. Klubi president läks paanikasse, lasi baarmeni lahti ja väidetavalt hävitas kokaiini.

Seotud lood:

Abela kui partei aseesimees vastutas klubide eest ja nii jõudis juhtum ka temani. „Lasin klubi presidendi sealsamas lahti. Mida saanuks ma teha?“ võis kuulda Abelat ütlemas. „Minna politseisse ja talle jama kaela tõmmata? Tema oli ju see, kes asitõendid hävitas,“ rääkis Abela ja lisas, et parem on asju kiirendada ja probleeme vältida.

Malta meedia on teemat küll korduvalt meenutanud, kuid sellest hoolimata valiti Abela tagasi Malta ühe suurima erakonna aseesimeheks.

Samuti ei pääsenud kontrollikotta Poolat esindama esitatud kandidaat Janusz Wojciechowski, kes on riigi valitsuserakonna eurosaadik. Tema vastu hääletas 12, poolt üheksa komitee saadikut ja viis ei hääletanud.

Väidetavalt kiitsid eelarvekomiteesse kuuluvad saadikud Wojciechowski kvalifikatsioone, kuid väljendasid kõhklusi tema sõltumatu otsustusvõime kohta. Talt küsiti nimelt Poola konstitutsioonikohtu seadusesse tehtud hiljutiste muudatuste kohta ja seda, kas ta leiab, et Poola valitsus peaks avaldama Euroopa Nõukogu Veneetsia komisjoni arvamuse sel teemal. Wojciechowski jättis küsimusele vastamata, öeldes, et see on Poola siseriiklik küsimus.

Poola uudisteagentuur kajastas küsitavusi seoses Wojciechowski reisikuludega tema eelneva perioodi ajal eurosaadikuna, mil tal kulus lennupiletitele 4000 eurot. Wojciechowski teatas, et tegu oli tema reisiagentuuri tehtud veaga.

Lõpliku otsuse liikmete määramise kohta kontrollikotta langetab Euroopa Parlamendi täiskogu, kuid parlamentaarse kommitee negatiivne arvamus on otsuse langetamisel kaaluka tähtsusega.

Küsitlus #118543