Jõks pole üksi: ülevaade Eesti poliitikute lollidest tsitaatidest läbi aegade

 (132)
Allar Jõks
Allar JõksFoto: Tiit Blaat

Allar Jõks näitas end reedel Arvamusfestivali presidendikandidaatide debatil halvast küljest. Ta võib lohutada end sellega, et ka paljud teised Eesti poliitikud on igasugu lolluseid avalikult rääkinud.

Allar Jõks

"Ütled, et ühtid minuga, aga mul on täna naine kaasas."

Jõks ütles seda Arvamusfestivali presidendikandidaatide debatil Mailis Repsile, kes oli enne seda öelnud, et ühtib Jõksi seisukohaga.

Jürgen Ligi

"Kaunid suured silmad on tavaliselt olnud kinnise suu kohal."

Seda ütles Jürgen Ligi Kaja Kallase kohta.

Jürgen Ligi

"Ära nüüd kaaguta, ole vait, sa lubasid, et sa oled vait, kui teine räägib!"

Seda ütles Jürgen Ligi Kadri Simsonile. Ligi taolisi sõnavõtte on olnud nii tihedalt, et talle on pühendatud eraldi artikkel.

Viktor Vassiljev

"Miks ta abiellub siis vastutustundetu mehega ja saab temaga veel igavese hunniku lapsi! Minu meelest tuleks selliseid naisi karistada seadusega, kes abielluvad vastutustundetu mehega. Seadus võiks täie karmusega sekkuda ja sellised naised võiks steriliseerida."

Riigikogu liige Viktor Vassiljev rääkis üksikemadest. Ta selgitas hiljem, et oli irooniline.

Martin Helme

Seotud lood:

"Kui on must, näita ust."

Selle fraasiga kirjeldas Helme oma arusaama õigest immigratsioonipoliitikast. Nii Martin kui ta isa Mardi tsitaatidest eri teemadel saaks pika-pika artikli teha.

Andrus Ansip

"Teate, see, kes midagi taolist väidab, see on seemneid söönud ja mitte neid seemneid, mida meie oma põldudele külvame. Tavaliselt niisugustel puhkudel, kui inimestel sellised kahtlused on, siis selle vastu aitab aeg-ajalt see, et pannakse foolium mütsi sisse. Mõned arvavad, et abi võib olla ka mullivannist. Ma ei tea, mis konkreetsel puhul võiks aidata, aga inimesed võiksid otsida kusagilt abi!"

Ansipit pahandasid 2012. aastal võltsimisvastasesse kaubanduslepingusse (ACTA) vastu protesteerijad.

Toomas Hendrik Ilves

Vene keeles rääkimine tähendaks 50-aastase Nõukogude tooruse aktsepteerimist, sest enamus vene keele kõnelejatest asus Eestisse elama alles pärast Eesti okupeerimist Nõukogude Liidu poolt.

Ilves ütles seda BBC ajakirjanikule 2008. aastal.

2009. aastal tegi Eesti Ekspress ülevaate poliitikute kultuuritutest sõnavõttudest. Nende TOP-10 on siin.

1. Vilja Savisaar

"Peaminister Andrus Ansip on Eesti riigi jaoks õnnetus, millest ainult ehk katk võiks hullem olla."

Keskerakonna riigikogu fraktsiooni juht Vilja Savisaar heitis lisaeelarve vastuvõtmisel koalitsioonile ette opositsiooni ettepanekute eiramist niivõrd räigel moel, et näitleja Arne Üksküla pidis saates "Pealtnägija" tõdema: „See on ju kultuuritus juba päris kõrgel tasemel ja ma arvan, et selle hõikaja suu läbi rääkis tegelik ja tõeline katk."

2. Toomas Vilosius

"Ma ei pea ju oma tilli kuhu iganes toppima ega pea endale narkootikumi süstima. Meie urbaniseerunud ühiskond on jõudnud nii kaugele, et me ikka topime, ikka süstime ja siis maksumaksja peab kogu selle moosi kinni maksma."

2001. aastal Riigikogu sotsiaalkomisjoni reformierakondlasest esimehe oolt lendu lastud mõte Postimehes teenis Vilosiusele hüüdnime Tilli-Villi, mis jälitab teda tänase päevani. Rohkem vihastas inimesi see, nagu arvaks Vilosius, et inimesed on ise HIV-i nakatumises süüdi.

3. Janno Reiljan

"Isamaaline siga, lurjus, värdjas ja kaabakas!"

Rahvaliitlane Reiljan suunas oma viha isamaaliitlase Helir Valdor Seederi pihta 2006. aastal pärast "Foorumi" saadet.Tüliks kiskus saates peale seda, kui Seeder ütles: «Kahjuks on paljude eluvaldkondade - ka spordi ja teaduse - rahastamine poliitikute otsustada.»

Konkreetse näite tõi Seeder aga haridusministeeriumi 2006. aasta eelarve teadus- ja arendusasutuste sihtfinantseeritavate teemade kohta, millest üks on Janno Reiljani juhitav teadusuuring «Eesti jätkusuutlikkuse ja tasakaalustatud arengu strateegiad ühinemisel Euroopa Liiduga», mille eelarve on 773 000 krooni (Õhtuleht 2006).

4. Jaan Kundla

Jaan Kundla: "Kuna nad sellised värdjad on, siis pole neilt seda sisse nõuda."

Järvamaa Teatajas öeldu läks Kundlale maksma valijate lugupidamise ja koha Keskerakonnas. Oma üürnike värdjateks kutsumise eest palus Kundla hiljem vabandust, küll ühel, küll teisel moel.

5. Villu Reiljan

"Ma olen seda meelt, et nad on päris head kunstnikud ja nende liistude juurde jäämine teeks kõvasti au. Me teame päris palju kunstnikke, kelle hinnangul on Arnold Rüütel väga hea president."

2006. aastal toimunud presidendivalimiste eel soovitasid 80 kultuuritegelast toetada presidendivalimistel Toomas Hendrik Ilvest. Tulisele Arnold Rüütli toetajale Villu Reiljanile ei mahtunud see hinge.

6. Edgar Savisaar

"Räägime sellest asjast edasi siis, kui Teid on Päevalehest ära koondatud ja Te olete võimeline erapooletumalt neid asju käsitlema."

Tallinna linnapea vastas sellisel ähvardaval toonil Eesti Päevalehe ajakirjanikule Dannar Leitmaale, kes julges küsida, miks ei arutatud Vladimir Panoviga seda, et temaga seotud teemasid hakkavad oma raamatus ja filmis käsitlema vastavalt Inno Tähismaa ja Peeter Võsa. Kui ei teaks, arvaks Savisaare vastuse järgi, et on mingi muu aasta kui 2009.

7. Igor Gräzin

"Sellises seelikus ei lastaks isegi tellerit panka tööle! Maavahetuse kriminaalasja vedav riigiprokurör Laura Feldmanis on siiani kogunud kuulsust peamiselt sellega, et armastab kohtusaalis kanda seksikaid kostüüme ja tikk-kontsi."

Riigikogu reformierakondlasest liige võttis nõuks kritiseerida riigi tähtsaima kriminaalasjaga tegeleva riigiprokuröri välimust.

8. Ülle Rajasalu

"Ainult alaväärsuskompleksi põdev inimene on teisi inimesi ründav, või inimene, kes on kodus väga palju peksa saanud/.../ Kes sa oled niisugune, Lausing?! mine vaata peeglisse! Ükskord õpi, või kui vanemad ei ole sulle kere peale andnud, siis ükskord saad Tallinna tänavatel. Mingi lugupidamine peaks vähemalt olema endast vanemate inimeste suhtes. Nagamann!"

Tallinna Linnavolikogu reformierakondlasest liiget ärritas volikogu aseesimehe Tarmo Lausingu märkus istungil mitte magada.

9. Tarmo Lausing

"Kas kavatsete asutada ka aktiivseima jalgpallihuligaani preemia?"

Nii vastas Lausing Tarmo Kruusimäele, kes tegi ettepaneku asutada Tallinna parima kojamehe preemia. Kruusimäe vastus: "Seda võin võtta otsese solvanguna, sest on olemas väga suur vahe jalgpallihuligaani ja -fänni vahel - huligaan on kriminaalkorras karistatav."

10. Toomas Hendrik Ilves

Toomas Hendrik Ilves: "Eesti ajakirjandusest... Kui äritegevus, mis on minetanud ammugi kõige väiksemagi huvi selle vastu, et isegi olla ...Teha midagi muud, kui lihtsalt klikke müüa. See on väga masendav... Parem mitte lugeda."

President Toomas Hendrik Ilves sarjas veebruaris Tööandjate Keskliidu korraldatud Tuulelohe konverentsil Eesti ajakirjandust ja nentis, et olukord ei ole midagi muud kui masendav. Meediaspetsialistide sõnul oli aga selline üldistust liiast. ERRi eetikanõunik Tarmu Tammerk leidis, et Eesti juhid võiksid ikka eestimaist toetada.