Jõerüüt pärandas Iraagi-küsimuse parteile

 (27)
Jaak Jõerüüt
Foto: DELFI

Ametist lahkuv kaitseminister Jaak Jõerüüt pani Reformierakonna õlgadele lisaks uue ministri leidmisele ka Iraagi missiooni pikendamise läbisurumise kohustuse.

Pärast valimisi kerkib üles küsimus sellest, kas jätta Eesti sõdurid ka 2006. aastaks sõjakoldesse või tuua nad kolme kuu pärast lõplikult koju, kirjutab Eesti Päevaleht.

Riigikogu mandaati ootab ka kaitseministeeriumi kava laiendada tuleval aastal 120 mehega Afganistani missiooni.

“Jõerüüt sai ilmselt aru, et tal seisab ees vastik töö, mis võib ebaõnnestuda. See õõnestaks tema autoriteeti kaitseväes, kes tahab Iraagis edasi olla,” ütles üks poliitik välja lisamotiivi, mis võis ajendada ministrit tagasi astuma.

Jõerüüt põhjendas oma taandumist protestiga poliitikas pead tõstva sallimatuse ning äri- ja poliitmaailma kahtlaste sobingute vastu.

“Pean Eesti välis- ja julgeolekupoliitika stabiilsuse seisukohast Jaak Jõerüüdi lahkumisavaldust mõnevõrra kergekäeliselt antuks, kuid teen oma otsuse tema vabastamise kohta ilmselt lähinädalatel,” teatab peaminister ja Reformierakonna juht partei kodulehel.

Ansip on Iraagi missiooni jätkamist varem pooldanud, ent praegu erinevate skandaalide poolt nõrgestatuna on tal raske võtta esiveenja rolli.

Erakondade vahel näib olevat sõlmitud vaikiv kokkulepe mitte puutuda lähiajal tundlikku Iraagi küsimust.