Jeltsini mälestusmärgi asupaik tekitab paksu verd

 (36)
lennart meri moskvas, foto arhiiv.jpg
lennart meri moskvas, foto arhiiv.jpgFoto: EPL Arhiiv

Eelseisval nädalavahetusel täitub 22 aastat kunagise Venemaa presidendi Boris Jeltsini välkkülaskäigust Tallinna, tollal Eesti iseseisvuse taastamise juures olnud 39 inimese algatus tema mälestuseks bareljeef paigaldada tekitab aga endiselt vaidlusi.

1991. aasta jaanuaris saabus tollane Venemaa ülemnõukogu esimees Tallinna. Juba aasta varem valmistus Moskva vägesid Balti riikides tänavatele tooma, kasutades ettekäändena sõjaväeteenistusest kõrvalehoidmist. Jeltsini teene oli see, et 2000 dessantväelast Eestisse ei jõudnud, vahendab ERR Uudised "Aktuaalset kaamerat".

Riigikogu IRLi fraktsiooni liige Andres Herkel ei pea Jeltsini bareljeefiga Toompea müüri kaunistamist heaks mõtteks. "Turistid tulevad, astuvad bussist maha selle koha peal. Näidatakse, et siin on parlament, siin on kellegi bareljeef, Venemaa presidendi bareljeef - mitte Eesti poliitiku. Kas me sellist sümbolit tahame kujundada?" küsis Herkel.

Lagle Parek, kes 1991. aastal oli Eesti Kongressi ridades, on oma põhjendustes kõige lühisõnalisem. "Minu meelest seda tuleb tähistada! See on üks väheseid mehi üldse Vene valitsuses läbi aegade, kes on meie juures verevalamised ära hoidnud," põhjendas Parek.