Järgmised eurovalimised avatud nimekirjadega?

 (18)
Euroopa Parlamendi valimised
Foto: Andres Putting

Riigikogu otsustab oma 10. veebruari istungil suure tõenäosusega muuta Euroopa Parlamendi valimised avatud nimekirjade põhiseks, mis tähendab, et volinike selgumisel saab määravaks konkreetsele kandidaadile antud häälte arv.

Riigikogu põhiseaduskomisjon arutas täna IRL-i ja Reformierakonna fraktsiooni ja komisjoni enda ettepanekuid Euroopa Parlamendi valimise seaduse muutmiseks, otsustas kaks laekunud muudatuseelnõud ühendada ning edastada need tervikuna riigikogu neljapäevasele istungile teisele lugemisele, vahendasid ERR uudised.

“Põhiseaduskomisjoni ettepanek on teine lugemine sel neljapäeval lõpetada ning seadusemuudatus 10. veebruari istungil vastu võtta,” ütles komisjoni esimees Väino Linde.

Seadusemuudatus tähendab, et pärast valimisi reastatakse kandidaadid erakondade nimekirjades ümber vastavalt valijate poolt antud häälte arvule.

Seni kuulus erakonna nimekirjas kandidaatide reastamine selle erakonna ainupädevusse ja kui see erakond saab valimistel mandaate, siis osutuvad valituks nimekirjas eespool olevad kandidaadid, sõltumata neile antud häälte hulgast.