Praegu kestab valitsuse ja pensionireformi usaldushääletus, aga teie tulete otse riigikogu infotunnist. Kui palju mõistmist või mittemõistmist pensionireformi asjus seal kogesite?
Täna räägiti peamiselt kogumispensionist. Enamik küsimusi oli Jüri Ratasele, mina ja Taavi Aas ootasime kannatlikult. Mina sain küsimuse kogumispensionie kohta endiselt peaministrilt Taavi Rõivaselt. Opositsioon pahandab kogu aeg Jüri Ratasega, et miks too peaministritooli neile ei anna, samal ajal pole endine peaminister Rõivas isegi veel kunagisest rollist välja tulnud – ikka vaatab ülevalt alla, õpetab inimesi ja annab hinnanguid.
Reformi suhtes pole kriitiline mitte ainult opositsioon, vaid ka paljud autoriteetsed institutsiooni. Teie meelest on tegu hea mõttega?
See on hea mõte. Teine sammas tuleb vabaks lasta, neile tuleb valikuid anda. Mulle tundub, et paanika tegemisega kogumispensioni reformi asjus on mindud liiale. Käimas on vastukampaania. Riiklikud institutsioonid, kes on riskikohtadele tähelepanu juhtinud, peavadki seda tegema. Eelnõu kirjutajad peavad riskidega arvestama.
Miks pole teil seljas Urmas Reinsalu pusa kirjaga „Raha on vaba” – ta tegi selle ometi ju kõigile erakonna liikmetele?
Mul on see pusa autos olemas, pärast kingin teile. Mina olen ikkagi rahvastikuministri rollis, pensioniteema pole päris minu teema.
Avaliku teadmise järgi ei ole võimalust, et see hääletus täna läbi kukuks, teiegi info ütleb sama?
Kõiki karisid ei suuda ma ju ette näha, aga jah, väga suure tõenäosusega. Absoluutselt.
Taavi Veskimägi on juhtinud tähelepanu sellele, et kohustusliku pensionikogumise lõpetamine tekitab immigratsioonisurve. Isamaa on immigratsiooni suhtes tõrjuv. Kuidas mõtleb Isamaa seda vastuolu lahendada?
Ma ei ole kahjuks seda Veskimäe arvamust lugenud ega tea, mida ta silmas peab.
Inimesed vananevad, töö tahab tegemist, riigi ülesanne on hoolitseda ka nende inimeste eest, kes pensioniraha ära kulutavad jne.
Küsimus on siis rändes. Välisrännet on meil väga palju juurde tulnud, rahvaarv püsib stabiilne tänu sellele, et meil on palju välisrännet. Sisserändaja tuleb siia sageli palga pärast, aga maksud jäävad sageli maksmata. Meie peame ikkagi oma majanduse lisaväärtust suurendama, et me suudaksime oma elatustaset tõsta – ja siis suurenevad ka pensionid.