Praegustele valitsuserakondale on eesti keel ja kultuur eriti südamelähedane teema, Isamaale eriti. Kuidas tunnevad ennast eesti kultuuri sees olijad ja keelega tegelejad end säärase poliitilise armastuse objektina?
Praegune olukord ei ole midagi uut, eesti keele ja kultuuri armastajaid on kolmekümne aasta jooksul olnud igasugustes erakondades. Ikka on tahetud midagi muuta, enamasti läbimõtlematult. Eesti keele kaitsmine ja eesti kultuuri hoidmine on ilusad ja suured lööksõnad, mille all eri inimesed peavad silmas eri asju. Ülikoolis eesti keelt õppinud inimesed kujutavad ette, et eesti keele kaitsmine tähendab eesti keele uurimist, akadeemilist tegevust, humanitaarkultuuri viljelemist. On ka inimesi, kelle jaoks tähendab see võõraste keelte kasutamise võimaluse ärakaotamist ning on kattevarjuks venelaste kiusamisel. Üks negatiivse kaitsmise viis lähtub kaalutlusest, et maailm globaliseerub ja eesti keele tähtsus kahaneb, tuntakse muret inglise keele pealetungi ja amerikaniseerimise pärast.
Eelmisel nädalal rääkisid Eesti Keele Instituudi teadurid murest, et instituut võib olla sunnitud tegevuse lõpetama. Kultuuriminister Tõnis Lukas on väitnud, et sel hirmul pole alust, kuid keeleamet loomine on koalitsioonis kokku lepitud ja osa EKI funktsioone läheb loodava keeleameti alla.
Loodetavasti ei lähe. Keegi seda täpselt ei tea, sest signaalid on olnud vastuolulised. Praegu tegutseb keeleinspektsioon, ent keeleametit on tõepoolest tahetud luua. Keeleamet eksisteeris 1990-97, 1998 kärbiti selle funktsioone praeguse keeleinspektsiooni mõõtu. Keeleametil peaks kava kohaselt olema rohkem funktsioone, ta oleks mõnevõrra politsei moodi.
Jõuline rusikas eesti keele kaitsel, nagu ütles Lukas.
Jah, nagu Iraanis on moraalipolitsei, kes jälgib seelikute pikkust. Keeleametil oleks õigus teha trahve ja kehtestada sanktsioone eesti keele mitterääkimise või valesti rääkimise eest. Selline soov on olnud ammu, aga see peaks olema sõltumatu Eesti Keele Instituudi tegevusest. EKI-l on omad funktsioonid, mis ei kattu kuidagi kujuteldava keeleameti võimalike funktsioonidega. Viimastel nädalatel on ringelnud haridusministeeriumis välja töötatud paberid, mis näevad ette keeleametile nende funktsioonide lisamist, mida praegu täidab EKI. See tähendab, et EKI-l jääks väga vähe tegevusi, see asutus kaoks ära. Nüüd on need plaanid jälle tagasi võetud.