Jaanus Karilaid Toobali erakonda jätmise arutamisest: juhatus võtab aukohtu soovitusi kindlasti lugupidavalt kuulda

 (29)
Jaanus Karilaid
Jaanus KarilaidFoto: Ain Liiva.

Keskerakonna aukohus otsustas eile saata erakonna juhatusele soovitus vaadata üle varasem otsus, mille kohaselt kolmes kohtuastmes kriminaalkaristuse saanud Priit Toobalit ei visatud Keskerakonnast välja. Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid sõnas täna Delfile, et erakonna juhatus suhtub aukohtu soovitusse lugupidavalt.

Küsimusele, kas juhatus hakkab uuesti Toobali erakonda jätmist arutama, sõnas Karilaid, et see võimalus on igati olemas. „Erakonna juhatus võtab kõiki aukohtu soovitusi kuulda. Kui aukohus on sellise otsuse teinud, siis kindlasti juhatus seda arutab,“ sõnas ta.

Karilaiu sõnul juhtub see kindlasti kahe eeloleva juhatuse jooksul. Järgmine Keskerakonna juhatus koguneb eeloleval reedel, 15. aprillil. Kogunemise päevakorda arutavad esimees ja aseesimehed juba esmaspäeval.

Otsest vastust küsimusele, kas on olemas võimalus, et Priit Toobalil tuleb ikkagi erakonnast lahkuda, Karialid ei andnud. „Aukohus on oma soovituse teinud. Erakonna juhatus võtab aukohtu soovitusi kindlasti lugupidavalt kuulda,“ sõnas aseesimees.

Priit Toobali suhtes jõustus eelmisel sügisel süüdimõistev kohtuotsus. Keskerakonnas kehtis pikalt põhikirjapunkt, mille kohaselt kuriteos süüdi mõistetud inimene tuleb erakonnast välja arvata. Eelmisel sügisel toimunud Keskerakonna kongressil võeti vastu põhikirjamuudatus, mille kohaselt kuriteos süüdi mõistetud isikut ei pea erakonnast välja viskama. Seejärel võttis juhatus kohe ka vastu otsuse, et Toobalit erakonnast välja ei visata. Erakonna esimeheks napilt tagasi valitud Edgar Savisaar nimetas Toobali uuesti peasekretäriks. Peatselt selgus aga, et kohus keeldus Keskerakonna põhikirjamuudatusi heaks kiitmast, sest selle poolt hääletas liiga vähe kongressi delegaate. Seni kehtib aga vana põhikiri, mille kohaselt kriminaalkuriteos süüdi mõistetud inimene ei tohi erakonnas olla. Hiljuti tuligi aukohtusse kaebus, mis puudutas just seda, kas Toobal saab ikka erakonda kuuluda.