DELFI - Värsked uudised Eestist ja välismaalt

Jaak Valge: Nõukogude vägede vastu võidelnute tunnustamine pole üleliigne

 (128)
Jaak Valge: Nõukogude vägede vastu võidelnute tunnustamine pole üleliigne
Irina Mägi

Ajaloolane Jaak Valge leiab, et arvestades Teise maailmasõja ajal Nõukogude vägede vastu võidelnud meeste teeneid, ei oleks nende tunnustamine kaasajal kuidagi üleliigne.

„Ajaloolasena tundub mulle, et arvestades nende meeste teeneid ja ahistamist ka okupatsiooni ajal, ei oleks nende tunnustamine kaasajal kuidagi üleliigne,“ rääkis Valge Kuku raadiole antud intervjuus.

Valge sõnul ei ole küsimus nendes 80-aastastes ja vanemates meestes, vaid meie patriotismitundes laiemalt. Tema sõnul annaks nende meeste mittetunnustamine vale signaali ka neile meestele, kes praegu peaksid mobilisatsiooni korral vastupanu osutama.

Valge rääkis, et nimetus, kuidas ja keda riigid täpselt tunnustavad erineb. „Aga erinevad riigid tunnustavad ülimalt kõrgelt oma riigi iseseisvuse eest võidelnuid,“ kinnitas ta.

Valge sõnul on tänane maailm Teise maailmasõja võitlejate maailm. „On selge, et sellist otsust (Nõukogude vägede vastu võidelnud meeste nimetamist vabadusvõitlejateks) on võimalik rünnata,“ arutles Valge.

Tema sõnul tuleks sellisel juhul panna kaalukausile, kumb on olulisem, kas meie enesetunnetus või see, kas teised riigid arvavad meist hästi või halvasti.

„Kui meid hakatakse propagandaga ründama, siis meie vastupropaganda võiks olla idee, et liitlased olid meid üksi jätnud, et Eesti oli maailmas üks natsivastasem ühiskond ja et nõukogude võim oli meiega nii hullusti toiminud,“ meenutas Valge. Tema sõnul ei olnud tavaline Eesti mees tol ajal kursis natsi ideoloogiaga ega teadnud juutide hävitamisest, küll aga teati vastaspoole kuritöödest.

Mart Laari juhitav kaitseministeerium kavatseb kevadel viia riigikokku otsuse eelnõu, mis tunnistab Teise maailmasõja ajal nõukogude vägede vastu võidelnud mehed Eesti vabadusvõitlejateks.

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.