Jaak Allik: õpetajate palgatõus on selgelt madalam kui keskmise palga loomulik tõus

 (37)
Jaak Allik: õpetajate palgatõus on selgelt madalam kui keskmise palga loomulik tõus
Foto: Andres Putting

Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsiooni liikme Jaak Alliku hinnangul ei taha praegune valitsus vähemotiveeriva palgatõusuga teha kvalitatiivset hüpet õpetaja prestiiži tõstmisel.

"Haridusministri poolt 2015. aastaks õpetajate keskmiseks palgaks lubatud 20 protsenti üle riigi keskmise palga oleks motiveeriv, kuid 2013. aastaks pakutud 840 eurot on isegi väiksem kui 2011. aasta IV kvartali riigi keskmine palk 865 eurot," märkis Allik.

"2011. aastal oli pedagoogide keskmine palk 786 eurot ja 2013. aastaks pakutud kaheksaprotsendine tõus on selgelt madalam kui riigi keskmise palga nii-öelda loomulik tõus kahe aasta jooksul," selgitas Allik.

"Ülaltoodust järeldub, et riik pole teinud ja praegune valitsus ei tahagi teha mingit kvalitatiivset hüpet õpetaja kutse ja ameti prestiiži tõstmisel," lausus Allik.

Hariduselu reformimisel on Alliku sõnutsi tehtud kindlasti mõistlikumaid ja vähem mõistlikke samme.

"Keegi pole edasiste muudatuste vajalikkuse vastu. Meie jaoks on aga ülimalt oluline, et need toimuksid asjassse puutuvate huvigruppide ja erialaühenduste reaalse kaasamise abil ja kaudu," lisas Allik.

"Haridusreformide jõuga läbisurumine suurendab vaid närvilisust ning ebastabiilsust kogu sfääris. Kindlasti teeb seda ka jutt sellest, et õpetajate palgatõusuks vajaminevat raha saab leida haridussüsteemi seest, mis on lihtsalt kas ebapädev või demagoogiline," leidis Allik.