IRLi naiskogu soovib emapensioni kiiret seadustamist

 (23)
IRLi naiskogu soovib emapensioni kiiret seadustamist
Foto: Andres Putting

Täna Rakveres kogunenud Isamaa ja Res Publica Liidu naiskogu tervitas emapensioni elluviimist koalitsioonileppes ning ootab selle lubaduse kiiret täitmist.

"Emapension on IRLi naiste ja terve erakonna jaoks üks kaalukamaid lubadusi, mis väärtustab lapsevanemate tööd, suurendab õiglust erinevate põlvkondade vahel ning annab selge märgi, et ühiskond väärtustab laste kasvatamist," ütles naiskogu juht ja riigikogu liige Kaia Iva.

Ta on rahul, et koalitsioonileppe kohaselt ema- ehk vanemapension lisatakse tänaste eakate, kes praegu juba saavad pensionilisa, pensioniarvestusse üks aastakoefitsient ning pärast 1991. aastat sündinud lapse vanemad hakkavad saama kolme aastakoefitsiendi jagu pensionilisa iga lapse kohta.

"Pärast 2013. aastat sündinute korral vormistatakse see teise pensionisamba maksete kaudu. aastatel 1991-2012 sündinud või sündiva lapse vanem saab vahemikus 2013-2014 pensionile jäädes pensionilisa kahe kolmandiku ulatuses," ütles Iva. Ta toonitas, et kolmas täisaasta antakse neile seoses riigi rahaliste kulutuste ajatamisega 2015. aasta esimesest jaanuarist.

Kaia Iva sõnul ei pea lapsevanemad, kes pole teise pensionisambaga ühinenud, muretsema, sest uus valitsus leiab lahenduse ka nendele emadele, kes ei ole sellega liitunud, kuid saavad lapse pärast esimest jaanuari 2013.

„Kindlasti ei tohi nad olla halvemas olukorras,“ lausus Iva, kelle hinnangul on IRLi naiste jaoks sama oluline, et süsteem lubatud ulatuses ka tänastele pensionäridele rakendub.

Koalitsioonileppe kohaselt kehtestatakse emapension 1. jaanuarist 2013, selleks, et väärtustada mitte ainult laste sünnitamist, vaid ka kasvatamist.

Naiskogu esinaine Kaia Iva tänas kõiki naiskogu liikmeid nende panuse eest IRLi valimistulemuse saavutamisse ning hindas kõrgelt IRLi naiste tulemusi.

IRLi Riigikogu fraktsiooni kuulub viis naist - Annely Akkermann, Ene Ergma, Liisa-Ly Pakosta, Reet Roos ja Kaia Iva. Ene Ergma valiti sel nädalal ka uuesti riigikogu esimeheks.