IRLi kristlik ühendus: riigi sekkumine Narva Aleksandri kiriku müüki on hädavajalik

 (33)
Narvas 22.02
Foto: Eero Vabamägi

IRLi kristlik ühendus peab Narva Aleksandri kiriku oksjonil müüki kahetsusväärseks, kuna kogu Eesti kultuuri jaoks oluline objekt võib selliselt sattuda valedesse kätesse. Riigi sekkumist sellises olukorras peetakse hädavajalikuks.

Ühendus toob välja, et Aleksandri kirik Narva suurima protestantliku kirikuna on minemas kiriku käest omaniku kätte, kes ei tarvitse olla heatahtlik läänelike väärtsute suhtes. "Kirik ajaloolise väärtuse ja lääneliku ususümbolina võib sattuda omaniku kätte, kes muudab selle sisu ja koos sellega teeb olematuks ka selle sümboolse väärtuse," teatab IRLi kristlik ühendus.

"Ajaloolised kirikud on meie kultuuriruumis väärtusteks kogu ühiskonnale, mitte ainult kogudustele. Linna kõige olulisematest kultuuriväärtustest kergekäeline loobumine on väga lühinägelik," ollakse seisukohal, ja lisatakse, et Eesti riigil on kõik võimalused kiriku omandi taastamiseks kogudusele. Antud olukorras on see mitte ainult võimalik, kuid ka hädavajalik. Riik kulutab palju vähem väärtusliku kultuuripärandi säilitamiseks kordades rohkem raha ja ikka on raha leidunud, kui asi on seda väärt.

"Nii selle kiriku kui ka mitmete teiste kirikute puhul on mitmed riigiesindajad öelnud, et riik ei saa sekkuda, kui tegemist on kiriku omandiga. Kuidas saab riik aidata teatreid, kontserdimaju ja muud sarnast üles ehitada? Kirik koondab märkimisväärselt suurt osa ühiskonnas. Miks peaks riik kirikut ignoreerima ja toetama mingi muu huvigrupi tegevust. Kui palju miljoneid läheb riigi raha spordi ja muu ühistegevuse toetuseks? Samuti on kirikute liikmed maksumaksjad ja riigipoolse abi õigustatud subjektid," seisab teates.

Kõike seda arvesse võttes palub IRLi kristlik ühendus Eesti valitsusel peatada kiriku võõrandamise protsess ning moodustada kiriku haldamiseks sihtasutus sarnaselt Peterburi Jaani kirikuga, mille nõukogus on nii EELK kui VV esindajad.