Inimesi oodatakse Vabaduse väljakule doonoritelkidesse

 (5)
Verekeskuse tiim
Verekeskuse meeskond juunikuu doonoritelkides Vabaduse väljakulFoto: Verekeskus

Regionaalhaigla verekeskus kutsub linlasi verd loovutama Tallinna Vabaduse väljakule püstitatud doonoritelkidesse homme alates keskpäevast kuni kella kuueni õhtul ning 30. augustil ajavahemikus 11-17.

Doonorite meeli rõõmustavad 29. augustil kell 11:15-12:00 Politsei- ja Piirivalveorkester ning 30. augustil kell 10:15-11:00 Kaitseväe orkester.

Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht ning doonoritelkide projekti ellukutsuja Ülo Lomp nendib, et doonoritelkide üheteistkümnes töösuvi hakkab lõpule jõudma. „Regionaalhaigla verekeskuse doonoritelkide tuur sai alguse Tallinnas Vabaduse väljakul ning siin paneme meie telgituurile ka puhkpillimuusikaga võimsa punkti,“ lisab Lomp.

Juunikuu alguses toimunud doonoripäevad olid väga edukad. „Kahe päevaga külastas meid kokku 255 inimest, kellest 199 inimesel lõppes külaskäik eduka vereloovutusega. Doonorite sõbraliku perega liitus 49 esmadoonorit ning kogusime ligi 90 liitrit hinnalist verd,“ rõõmustab Lomp.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva. Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 18 000 patsiendile aastas.

Seotud lood:

Doonoritelgid jõuavad tänavu veel 5. ja 6. septembril Pärnusse ning telgituur lõpeb 13. ja 14. septembril Tartus.

Doonoritelkide projekt saab teoks tänu koostööle Päästeameti, Kaitseväe, Sotsiaalministeeriumi, Kaitseministeeriumi, Politsei- ja Piirivalveameti, maa- ja linnavalitsuste, Maanteeameti, Kaitseväe värbamiskeskuse, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste, Kaitseliidu ja Eesti Punase Ristiga.