Indrek Tarand: Wikileaks osutab infomaailma ohtudele

 (26)
Indrek Tarand
Foto: Andres Putting

Europarlamendi liikme Indrek Tarandi sõnul pole võimalik WikiLeaksi ajakirjandusliku refereeringu põhjal midagi ühiskonda nõrgestavat tuvastada, küll aga viitab suur infoleke puudustele teabe hoidmisel USA välisteenistuses ning see on tõsine probleem.

Tarandi arvates diplomaadid peavadki olukordi ja inimesi adekvaatselt hindama ning seetõttu ei saa nende otsekoheseid ütlemisi pahaks panna: „Vaevalt on Teheranis suureks uudiseks, et Saudi Araabias peetakse nende tuumaprogrammi ohtlikuks. Ka pole Kreml üllatunud, et USA ei pea Prantsusmaa Mistral-klassi laevamüüki Venemaale heaks ideeks. Kas Afganistani president pole siis paranoiline jne? Oletame, et näiteks Jaanus Rahumäe intelligentsi on salamemodes hinnatud madalaks, kas see ohustab ühiskonda? Pigem mitte!,“ kommenteeris ta Äripäevale.

Tarandi hinnangul on ekstsellentside tegeliku kõnepruugi ilmsiks tulek pigem kasulik ja õpetlik, aga USA salastatud dokumendihalduse süsteemi turvaauk osutab ka ohtudele, mida infotehnoloogiline maailm endas kätkeb ja nendega arvestamine on kindlasti oluline: „Näiteks keegi saab Venemaa tuumarelvadele anda käsu lahingusse lennata. Pole ju hea perspektiiv, eks?“