Indrek Saar: riigikogu liiget ei saa sundida valimistel kandideerima

 (22)
SDE üldkogu Estonia kontserdisaali
Indrek SaarFoto: Martin Dremljuga

Sotsiaaldemokraatliku erakonna peasekretär Indrek Saar lausus, et tema isiklikult kandideerib kohalikel valimistel Tallinnas, et toetada oma erakonda. Mingit üldist suunist, et kõik riigikogu liikmed peavad kohalikel valimistel kandideerima, pole tema sõnul võimalik anda, sest riigikogu liige on oma mandaadis vaba.

Kui on vaja valida, kas töötada riigikogus või Tallinna linnavolikogus, valib Saar oma sõnul tõenäoliselt töö riigikogus. Ta ütles, et tema arvates võiks aga Eestis olla lubatud parlamendiliikmete kuulumine ka kohalike omavalitsuste volikogudesse nagu Soomes, sest siis tajuksid riigikogu liikmed paremini omavalitsuste muresid.

Saar ütles, et 2009. aastal olid kärped omavalitsuste eelarvetes just seetõttu nii karmid, et riigikogus neid otsuseid teinud inimestel polnud omavalitsuste olukorrast lähemat pilti. Oleksid riigikogu liikmed kuulunud ka mõne omavalitsuse volikokku, siis oleksid nad paremini teadnud, milline on seal olukord.

"See seadusemuudatus tegi karuteene Eesti regionaalpoliitikale," kritiseeris ta riigikogu liikmete omavalitsuste volikogudesse kuulumise keeldu.

Viimane ERRi tellitud küsitlus andis sotsiaaldemokraatidele Tallinnas üsna kehva toetusnumbri. Saar ei võtnud seda väga tõsiselt, sest 1000 vastajaga küsitluses on tallinlasi umbes 300, neist 100 teatab, et ei oma eelistust või hääletab üksikkandidaadi poolt. Seega on valim väga väike ja tulemused kõiguvad erinevates küsitlustes oluliselt, nagu aeg on ka näidanud.

Seotud lood:

Tema sõnul tuleb ka arvestada, et Tallinnas on kaheksa valimisringkonda ja olulised on ringkondade esinumbrid. Seetõttu ongi oluline saada kandideerima palju tuntud inimesi, kes on tihti just riigikogu liikmed.

Kui teised erakonnad saadavad oma riigikogu liikmed valimistel kandideerima ja SDE ei saada, siis jäävad sotsiaaldemokraadid paratamatult teistest halvemasse olukorda ja seetõttu pole ka neil muud valikut kui panna kandideerima oma kõige tuntumad liikmed, nende seas riigikogu liikmed. Ta tunnistas, et olukord on ebameeldiv.

Kas aga sellises olukorras poleks olnud kasulik, kui kandideerinud oleks ka SDE esimees Sven Mikser? Saar viitas Mikseri eilsele kommentaarile ja ütles, et tal pole sellele midagi lisada.

"Ma leian, et parlamendierakonna esimehe koht on siiski valitsuses või riigikogus," põhjendab Sven Mikser eile oma otsust.