Ilvesega skandaalse intervjuu teinud Briti ajakirjanik: president kasutas mõistet "kasulikud idioodid", aga riigid olid mu enda tõlgendus

 (97)
Ilvesega skandaalse intervjuu teinud Briti ajakirjanik: president kasutas mõistet "kasulikud idioodid", aga riigid olid mu enda tõlgendus
Foto: Priit Simson

Briti ajalehe The Times ajakirjanik Roger Boyes kinnitas, et kuigi Eesti president kasutas intervjuu käigus mõistet "kasulikud idioodid", siis ühtegi riiki ta eraldi välja ei toonud.

"Jah, president kasutas mõistet "kasulikud idioodid". Samas oli see üsna mitmetähenduslik. Tagantjärele mõeldes võis ta selle all mõelda paremäärmuslikke organisatsiooni või lobitöö tegijaid, kes on härra Putiniga eraldi kokkuleppele jõudnud. President ei toonud Kreekat või Küprost eraldi välja, see oli mu enda tõlgendus," ütles Boyes inglisekeelsele ERR-ile.

Eesti suursaadik Ateenas Margus Rava kutsuti kolmapäeval välja Kreeka välisministeeriumisse, kus talle avaldati protesti seoses president Toomas Hendrik Ilvese Kreeka jaoks solvava avaldusega.

„Vastavalt välisminister Nikos Kotziase korraldusele kutsuti Eesti suursaadik Kreekas Margus Rava täna välisministeeriumisse, kus talle anti üle demarš Eesti presidendi, hr Toomas Hendrik Ilvese intervjuus ajalehele The Times tehtud Kreekale arusaamatute ja solvavate avalduste kohta. Eesti suursaadikule rõhutati, et sellised kirjeldused ei ole kooskõlas Euroopa poliitilise kultuuriga ning kahe liitlase ja partneri, nagu Kreeka ja Eesti suhete tasemega,“ öeldakse Kreeka välisministeeriumi veebilehel avaldatud teates.

Seotud lood:

Ilves nimetas intervjuus The Timesile väidetavalt Kreekat, Itaaliat, Ungarit ja Küprost Venemaa presidendi Vladimir Putini „kasulikeks idiootideks“ ning süüdistas neid Euroopa Liidu ühtsuse lõhkumises.

President Ilvese sõnul on skandaalis süüdi Timesi ajakirjanik ning juba seda ka tunnistanud. "Ajakirjanik on juba ise tunnistanud, et ajas kaks asja segi ja ise pani seda mulle suhu. Tuubad, ei olnud nii," kirjutas Ilves Twitteris.

President Toomas Hendrik Ilves pole intervjuus The Times’ile kasutanud ühegi riigi suhtes solvavat väljendit, mis talle on omistatud, teatas hiljem presidendi kantselei.

"Riigipea väljendas intervjuu käigus muret äärmuslike poliitiliste jõudude kohta Euroopa Liidus, kellele on olulised isiklikud majanduslikud huvid, mitte meie ühised väärtused. Ajakirjanik tunnistas, et tema eesmärgiks oli kajastada laiemat debatti Euroopa Liidus, mitte otseselt presidendi sõnu," selgitas presidendi kantselei.

Vastav info on Vabariigi Presidendi kantselei poolt saadetud nende riikide suursaadikutele, keda intervjuus on nimetatud.