Ilves ÜRO peasekretärile: Eesti on jätkuvalt valmis oma IT-kogemust jagama

 (15)
Ilves ÜRO peasekretärile: Eesti on jätkuvalt valmis oma IT-kogemust jagama
Foto: Presidendi Kantselei

President Ilves, kes viibib töövisiidil USA-s, mille keskmes on ÜRO Peaassamblee istungjärk, kinnitas kohtumisel ÜRO peasekretäri Ban Ki-mooniga Eesti jätkuvat valmisolekut pakkuda teistele riikidele tuge e-valitsemise ja riiklike e-teenuste arendamisel.

"E-tervise süsteem, e-valitsus, e-maksuamet, internetipõhine valimine ja mitmed teised taolised lahendused tõstavad efektiivsust, vähendavad kulusid ja korruptsiooni. Eesti on jätkuvalt valmis oma kogemust globaalsel tasandil jagama," sõnas Ilves.

President meenutas kohtumisel, et Eesti on IT-lahenduse osas aidanud juba selliseid riike nagu Palestiina ja Moldova ning nüüd ka Tuneesiat.

Eesti riigipea rõhutas vajadust tagada globaalne internetivabadus. "Internetivabadus ja demokraatia käivad käsikäes. Internet suurendab ideede ja informatsiooni vaba liikumist ja seda ei tohiks piirata. See on teema, millega tuleb riikide üleselt tegeleda," ütles Ilves.

President Ilvese sõnul on rahvusvahelisel tasandil märgata murettekitavaid arenguid internetivabaduse tagamises ja see ei puuduta sugugi ainult Põhja-Aafrikat, Kesk-Aasiat ja Lähis-Ida.

"Liiga paljud riigid räägivad internetivabadusest kui ohust julgeolekule. Küberjulgeolek on vajalik kriminaalse tegevuse takistamiseks, mitte selleks, et piirata kodanike mõtte- ja infovahetust või virtuaalset kogunemist," lisas president Ilves.

Seotud lood:

ÜRO peasekretär tänas Eestit IT-alase kogemuse jagamise eest ning kinnitas, et Eesti panus on jätkuvalt hinnatud ja oodatud.

President Ilves rääkis kohtumisel Ban Ki-mooniga ka Eesti eesmärgist saada ÜRO Inimõiguste Nõukogu liikmeks ning ÜRO peasekretäri võimalikust visiidist Eestisse. Ban Ki-moon kinnitas soovi Eestit lähiajal külastada.