Ilves: üha enam britte on mõistmas, et EL-ist lahkumine pole lõbus Monty Pythoni sketš

 (43)
Võidupüha paraad Võrus 2016
President Toomas Hendrik Ilves võidupüha paraadil Võrus kõnet pidamasFoto: Karli Saul

President Toomas Hendrik Ilvese sõnul on üha rohkem britte mõistmas, et Euroopa Liidust lahkumine pole enam lõbus Monty Pythoni sketš, vaid sellel on reaalsed mõtlemapanevad tagajärjed.

Rootsis Visbys Almedalenina tuntud poliitikanädala aruteludel esinenud president Toomas Hendrik Ilves ei pidanud tõenäoliseks Brexiti-järgselt Euroopa Liidu lagunemist.

Pärast Ühendkuningriigi referendumit, kui hääletanute enamus soovis EL-ist lahkuda, on mitmes liikmesriigis märgata hoopis Euroopa Liidu pooldajate arvu suurenemist.
„Usun, et see on Brexitist tulnud külm dušš – inimesed saavad aru, millest nad Euroopa Liiduta ilma jääksid,“ ütles president Ilves.

Tema sõnul on ka üha rohkem britte mõistmas, et „Euroopa Liidust lahkumine pole enam lõbus Monty Pythoni sketš, vaid sellel on reaalsed mõtlemapanevad tagajärjed“.

Eesti riigipea tõdes, et ka aastakümned Ühendkuningriigis elanud Euroopa Liidu liikmesriikide kodanike juriidiline staatus satuks Brexiti puhul küsimärgi alla.

President Ilves hindas, et Ühendkuningriigi rahvahääletuse Brexiti-tulemuse järel näeme Saksamaal senisest suuremat juhtrolli raskete aegade ületamisel ning Ameerika Ühendriikide president ja välisminister said lõpuks telefoninumbri, kuhu Euroopas helistada, kui teema puudutab kogu Euroopa Liitu: „See on Angela Merkeli telefon.“

Seotud lood:

Almedaleni poliitikanädala aruteludel tunti muret, et Brexiti-teemalised vaidlused Euroopa Liidus võtavad „ruumist kogu hapniku“ ehk kogu poliitilise tähelepanu, samas kui liikmesriikidel tuleb ühiselt ja ühtselt pühenduda ka teistele olulistele teemadele. Samas avaldati arvamust, et Brexit suurendab, vähemalt alguses, NATO tähtsust demokraatliku Euroopa kaitsealliansina ning Euroopa Liidu solidaarsusklausel muutub piltlikult öeldes järjest enam oliivioksa sarnaseks.

Visbys toimuv poliitikanädal, millele pani aluse Rootsi omaaegne peaminister Olof Palme 1968. aastal, on täis arutelusid globaalsest välis- ja julgeolekupoliitikast kuni Rootsi kohaliku kogukonna elu puudutavate küsimusteni.

President Ilvese arutluskaaslasteks Visbys eile ja üleeile olid Rootsi endine välisminister Carl Bildt, Poola endine välisminister Radek Sikorski, ajakirja The Economist vanemtoimetaja Edward Lucas, USA-Poola ajakirjanik ja ajaloolane Anne Applebaum jt.