Ilves tuletas Ukrainale viidates Saksa liidupresidendile meelde Lutheri sõnu südametunnistusest ja mõistusest

 (30)
President Gauck´i ja proua Daniela Schadt´i poolt antav riigiõhtusöök Bellevue´lossis
Foto: Rauno Volmar

President Toomas Hendrik Ilvese Saksamaa visiidi eilsel riigiõhtusöögil Bellevue' lossis peetud kõnes Euroopa ühtsusest kõneldes tuletas Ilves Saksamaa liidupresident Joachim Gauckile meelde Martin Lutheri sõnu: "Viimane instants on südametunnistus ja mõistus ning neile, kes jämeda türanniaga suruvad meile peale omaenda väljamõeldisi, esitan ma oma mõtted kindlalt ja vabalt."

"Riigivisiidi üks pidulikumaid osi, riigiõhtusöök annab võimaluse rääkida Saksamaa ja Eesti tihedatest ajaloolistest ja kaasaegsetest sidemetest. See tähendab meie välispoliitilist samameelsust, tihedaid liitlassuhteid Euroopa Liidus ja NATO-s, omavahelist usaldust, sõprus," ütles Ilves presidendi kantselei teatel.

"Me teame tunnet, mida Günter Grass on 20. sajandit mõtestavas raamatus „Minu aastasada“ kirjeldanud väljendiga „kividega tankide vastu“. See on 17. juunist 1953 ja peegeldab korraga nii julgust kui ka lootusetust ja unustamist. Homme panen ma lilled rahvaülestõusu mälestusmärgile Meile on oluline Grassi tõdemus, et mõnikord, kuid siis aastakümnetepikkuse hilinemisega, võidavad isegi kiviviskajad. Need, kes kividega tankide vastu lähevad. Kes julgevad seista vabaduse eest" rääkis Ilves.

Ta lisas, et see „mõnikord“ puudutab ka Saksamaad ja Eestit ning me ei tohi seda unustada, sest mäletamine on demokraatlike väärtuste eest seismine.

"Saksamaa taasühines, sest ida-sakslaste vabadusesoov oli müürist tugevam ja Ida-Euroopat kontrollinud impeerium roostetas tükkideks. Kuid see ühinemine sai toimuda ka põhjusel, et Saksamaa Liitvabariik oli demokraatlik ning usaldusväärne riik," tuletas president meelde.

Seesama usaldusväärsus aitas tema sõnul Eestil saada Euroopa Liidu ja NATO liikmeteks, Saksamaa ja teiste liitlaste kõrvale. "Sõbrad, Saksamaa nende seas, usaldasid meie tahet ja suutlikkust ühiskond euroopalikult ümber korraldada."

"Praegu vajavad sellist toetavat usaldust teised, siinsamas meie Euroopas, mida aastad 2014 ja 2015 on dramaatiliselt muutnud. Kui taas veerevad tankid üle naaberriigi piiride, kui vägivalda kasutades või sellega ähvardades nõutakse riikidelt järeleandlikkust, siis ütleb Ida- ja Lääne-Euroopa ühendatud ajalookogemus, et ruumi kõhklustele enam ei ole," rõhutas Ilves ja lisas, et tänase Euroopa ühiseid väärtusi tuleb ühiselt kaitsta.

"Hea kolleeg, president Gauck. Usutavasti olete ka ise kasutanud Martin Lutheri teost „Kiriku Paabeli vangipõlvest”. Ma arvan, et kõigile, kes me Euroopa kui idee ja kui väärtuste eest seisame, peaks andma jõudu ja valgust Martin Lutheri tõdemus – viimane instants on südametunnistus ja mõistus ning neile, „kes jämeda türanniaga suruvad meile peale omaenda väljamõeldisi, esitan ma oma mõtted kindlalt ja vabalt“," ütles ta.