Ilves: Schengeni piiride kaitse on riikide ühine mure

 (8)
Ilves: Schengeni piiride kaitse on riikide ühine mure
Foto: Andres Putting

„Mul on hea meel, et Eesti piir on hästi kaitstud,” ütles president Ilves hommikusel kohtumisel Valgas politsei- ja piirivalve esindajatega, kellega arutas Eesti-Läti koostööd ning illegaalsete põgenike probleeme.

„Schengeni viisaruumiga liitumine tõi Eesti politseile ja piirivalvele suurema vastutuse kogu Euroopa Liidu ees, sest see, kui hästi on kaitstud Eesti kagu- ja idapiir, näitab, kui hästi on kaitstud kogu Schengeni piir,“ rõhutas president Ilves. „Mul on hea meel, et Eesti piir on hästi kaitstud.“

Kohtumisel tõdesid politsei- ja piirivalveameti esindajad, et illegaalse immigratsiooni surve Eestile on järjest tuntavam. Suur osa Eestit läbivaid ebaseaduslikke põgenikke, kellest paljud on Afganistani päritolu, ei ole Schengeni viisaruumi sisenenud üle Vene-Eesti piiri.

Eesti riigipea sõnul sõltub Schengeni viisaruumi välispiiride kaitse lisaks paljude riikide sisemistele pingutustele ka koostööst kõige laiemas tähenduses.

„Pean silmas koostööd Eesti, Läti ja Leedu ning Soome ja Rootsi politsei- ja piirivalveasutuste vahel, aga samuti meie kõigi koostööd Venemaa võimudega, sest just sealt proovivad illegaalsed põgenikud jõuda Euroopa Liidu maadesse,“ ütles president Ilves.