Ilves: me peame andma brittidele aega oma otsuse mõjude üle järele mõelda, aga seda aega ei ole piiramatult

 (26)
Toomas Hendrik Ilves, Ieva Ilves, Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda
President Toomas Hendrik Ilves ja Ieva Ilves võõrustasid eile õhtul Ärmal Poola riigipead Andrzej Duda’t ja Agata Kornhauser-Duda’tVPK

President Toomas Hendrik Ilves ja Poola riigipea Andrzej Duda kohtusid eile Ärmal, et arutada Ühendkuningriigis toimunud referendumit ja ühenduse tuleviku küsimusi ning eelseisvat NATO tippkohtumit Varssavis, kus liitlased lepivad kokku lahendused alliansi idatiiva tugevdamiseks.

„Me peame andma brittidele mõistlikult aega oma otsuse mõjude üle järele mõelda, aga seda aega ei ole piiramatult,“ rõhutas president Ilves.

„Samas jäävad britid ka pärast Brexitit Euroopasse, jäävad meie olulisteks liitlasteks ja seda suhet tuleb hoida,“ ütles ta.

Riigipead Ilves ja Duda tõdesid, et olulisemad otsused liitlaste kohaloleku suurendamiseks NATO idatiival on põhimõtteliselt läbi räägitud, kuid loomulikult vormistatakse lõplikud kokkulepped NATO Varssavi tippkohtumise laua taga.

„NATO ei pea end õigustama ega kellegi ees vabandama – see, mida me teeme, on seotud alliansi tõsiseltvõetavuse ja kõigi oma liitlaste turvalisusega,“ kinnitas president Ilves, kelle sõnul on NATO Varssavi tippkohtumine osa tänapäevase Atlandi-ülese julgeolekuarhitektuuri kujundamisest.

„Tippkohtumise edukas korraldamine kinnitab Poola rolli Kesk- ja Ida-Euroopa ühe julgeolekupoliitilise võtmetegijana,“ tõdes president Ilves.