Ilves: halb lennuühendus kahjustab Eestit

 (61)
Toomas Hendrik Ilves
Foto: Ilmar Saabas

President Toomas Hendrik Ilves ütles, et Eesti konkurentsivõime suureks probleemiks on hea lennuühenduse puurumine.

„Minu meelest on siin suur probleem. Me võime olla Skype abil maailmaga ükskõik kui hästi ühenduses, kuid kui Eestisse jõudmiseks kulub kaheksa tundi nendest kohtadest, kust see peaks aega võtma kaks, siis see on meie konkurentsivõimet kahjustav,“ ütles Ilves Presidendi Kärajatel.

Vaata videost:„Eestist ei saa otse lennata Euroopa suurima riigi pealinna – Berliini,“ tõi Ilves näite Eesti lennuühenduse halvast olukorrast.

Vaata pilte Presidendi Kärajatest!

President Ilves ja Skype’i juht Josh Silverman tõdesid, et kõik algab haritud ja nutikatest inimestest. „Eesti vajab pikaajalist, aga väga konkreetset plaani tunnustatud teadlaste värbamiseks ning meie teadlaste naasmiseks Eestisse,“ sõnas Eesti riigipea.

Ühiselt leiti, et edasiminekuks tänaste asjade pisut paremini tegemisest ei piisa. „Peame kujundama Eestist õitsva ökosüsteemi, kus tahavad töötada andekad inimesed uuendusmeelsetes ettevõtetes,“ rõhutas president Ilves.

Eesti riigipea sõnul kätkeb selline keskkond soodsate majandus- ja õiguslike tingimuste kõrval kõrgelt kvalifitseeritud inimkapitali, uurimiskeskusi ülikoolide juures ning väärt elukeskkonda laiemalt.

Josh Silverman märkis, et pole ühtki põhjust, miks Eesti ei võiks asuda innovatsiooni eestvedajaks Euroopa Liidus. „Tänu internetile toimib konkurents üleilmselt, kuid täna suudavad vaid vähesed Euroopa riigid ja ettevõtted võistelda Ameerika Ühendriikide ja üha enam areneva Aasiaga.“

President Ilves ja Josh Silverman kutsusid üles riiki, ettevõtjaid ja ülikoole selle nimel koos töötama. „ Me peame looma eelised nendele teadusharudele, mis loovad tuleviku majanduse ja kujundavad inimkonna tuleviku,“ toonitas Eesti riigipea.

Presidendi Kärajate korraldusmeeskonda kuulunud Tallinna tehnoloogiapargi Tehnopol juhatuse liige Pirko Konsa nentis, et nutikate ideede tekkimiseks on vaja õiget pinnast.

„Tehnopol kui keskkond ühendab nii kõrgkoolid kui tehnoloogiapõhise äritarkuse, mis koostöös viib uuenduslike ideedeni. Hea pinnas ideede sünniks on alus ajude ja ettevõtluse meelitamiseks välisriikidest,” ütles Konsa.