Konverentsi üks peaesineja on Tšehhi Masaryki ülikooli teadlane Petr Svenda, kes turvariski üldse mullu sügisel avastas.

RIA peadirektor Taimar Peterkopi sõnul on Infinineoni kiibi turvanõrkus puudutanud paljusid riike ja suurettevõtteid, mistõttu on sarnaste kriiside ärahoidmiseks või nendeks valmistumiseks oluline läbitehtut jagada ja üksteiselt õppida.

„Eesti riigi inimesi mõjutas leitud nõrkus enim, kuna meie igapäevaelu sõltub e-teenustest ja elektroonilisest identiteedist. Selline sõltuvus muudab meid ühtepidi küll haavatavamaks, kuid samamoodi ka tugevamaks. Oleme omal nahal tunda saanud, mis on meie süsteemi kitsaskohad, mida parandada ja kuidas tegutseda sarnaste olukordade kordumisel. Oleme nüüd paremini valmistunud järgmisteks väljakutseteks, mis meid kahtlemata ees ootavad,“ ütles RIA juht.

Eesti ID-kaardis kasutusel olevat kiipi on maailma teadlased korduvalt uurinud. Ka teeb RIA koostööd Eesti teadlastega, et ID-kaardi ja kogu e-riigi toimimist turvalisemaks muuta.

„Kogenud krüptograafide, aktiivsete teadlaste ja teiste erasektori IT-ekspertide uurimised ja teadmised ning tihe infovahetus teiste riikidega on meie e-riigi jätkusuutlikkuse tagamiseks hädavajalikud. Sellist koostöömudelit tuleb hoida ja kasvatada,“ märkis Peterkop.

Konverentsil võtavad teiste seas sõna Euroopa Info- ja Võrguturbeameti (ENISA) ning Euroopa Komisjoni, turvariskist mõjutatud riikide ja Eestis kriisi lahendanud asutuste esindajad.

Konverentsil jõuab avalikkuse ette Tallinna Tehnikaülikooli eestvedamisel valminud ID-kaardi kriisi lahendamise analüüs, mille järeldustest teeb ettekande uuringu töögrupi juht Rain Ottis. Konverentsi avab peaminister Jüri Ratas.

Konverents toimub EL-i struktuuritoetuse toetusskeemist "Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine", mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.