Homsest on Eesti ainuke Balti riik, kus pole Boriss Jeltsinile ordenit antud

 (102)
Homsest on Eesti ainuke Balti riik, kus pole Boriss Jeltsinile ordenit antud
AP/Scanpix

Esmaspäeval antakse Leedus postuumselt Boriss Jeltsini lesele Nainale üle riigi kõrge autasu riikliku taasiseseisvumise rasketel aastatel osutatud toetuse eest.

Samasuguse ordeni sai Jeltsin isiklikult 2006. aastal Lätist. Nüüd on Eesti ainuke Balti riik, kus pole Jeltsinit tunnustatud ta teenete eest Eesti riikliku taasiseseisvumise toetamisel. Eesti taasiseseivsus 1991. aasta 20. augustil ja Jeltsini juhitud Venemaa tunnustas Eesti Vabariiki sama aasta septembris.

Lisaks käis Jeltsin 1991. aasta 13. jaanuaril just Eestis, et avaldada toetust Balti riikidele, keda samal ajal terroriseerisid NSVL Alfa eriüksuslased.

Hetkel planeerivad vabatahtlikud Eestis Jeltsini mälestuse ja panuse jäädvustamiseks bareljeefi, millega on nõus arvestatav osa Eesti arvamusliidritest ja allkirja selle toetuseks on andnud kõikide parlamendis esindatud parteide juhtliikmed.

President Toomas Hendrik Ilves on üks mõjukamatest Jeltsini mälestuse jäädvustamise kriitikutest.

Eestis on riiklike teenetemedalite andmine ainuisikuliselt riigipea pädevuses ja väidetavalt üheks põhjuseks, miks Jeltsinile ei saa mälestusmärki anda, on juriidiline nüanss, et saame teenetemärke postuumselt anda vaid kaitseväelastele.