Homsest alates saab ennast koroonaviiruse asjus raha eest testida

 (350)
Tõnis Allik
Tõnis AllikFoto: Madis Veltman

Alates homsest hakkab toimima Medicumi ja Synlabi koostöös osutatav teenus, mis võimaldab ennast koroonaviiruse asjus testida 81 euro eest. Kriisipiirkondadest tulijaid siiski ei teenindata.

„Me ei testi suure riskiga patsiente, kes on tulnud riskipiirkonnast või kellel on avaldunud haigussümptomid, ütles Medicumi juhatuse esimees Tõnis Allik Delfile. „Viimased saavad end testida endiselt terviseameti korraldatava teenuse kaudu. Meie testime mujalt saabunuid, kellel väljakujunenud sümptomeid ei ole.”

Testimise metoodika täpselt samasugune kui nagu praegu kasutusel olevatel testidel ja analüüsimine käib samamoodi nagu senimaani terviseametil. „Sümptomid võivad olla ka vaevumärgatavad,” selgitas Allik. „Meie juures testimine sobib näiteks neile, kellel saab kodusistumise aeg läbi.” Teste tehakse alates kuuendast päevast pärast mõnest teisest riigist koju tulekut või kokkupuudet potentsiaalse viirusekandjaga.

Medicumi poole võib pöörduda igaüks, kes leiab, et tal on selleks põhjus. Kuna haigekassa teenust ei rahasta, tuleb testi eest tasuda igaühel ise.

Medicumis tehtud teste analüüsib Synlab WHO poolt tunnustatud metoodika kohaselt. Testi analüüsimine võtab nagu terviseametilgi aega neli kuni kuus tundi, kuid vastust lubatakse järgmisel päeval.

Alates homsest avaneb kaks telefoninumbrit - 5722 1122 või 5722 1123 -, millel helistades saab end testimiseks ei registreerida tööpäeviti kell 10-15. Teste tehakse ainult Lasnamäe Medicumis. Testi tegemine käib isoleeritud ruumis eraldi sissepääsuga.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!