HOMSES PÄEVALEHES: Eurovisioni sõnum Stockholmi no-go-äärelinnadesse ei ulatu

 (39)
Husby eluolu
Husby eluoluFoto: Erik Rand

„Kurjategijad hoiavad eluolu oma kontrolli all ning ähvardavad ja pressivad välja neilt, kes soovivad seaduste järgi elada. Politsei ei sekku, kui olukord ei ole keskmisest ohtlikum. Tegutseb umbes 500 laiahaardelist kurjategijat.” Nii kirjutab ajaleht, mis ilmub ühes Stockholmi 14 linnaosast.

Kirjeldusele vastav 16 000 elanikuga Rinkeby-Kista linnaosa asub kesklinnast umbes 20-minutilise metroosõidu kaugusel. Rahva seas nimetatakse sinist metroojaama ka Oriental Expressiks. Linna sügavaimast metroost väljudes tundub tõesti korraks, et sa ei ole enam samas riigis, kus metroosse sisenesid. Linnaosa elanikest ligi 90% on kas esimese või teise põlve immigrandid, enamasti Somaaliast, Iraanist, Eritreast ja Balkani maadest.

Mõnda aega on nii Rootsi kui ka Eesti meedias ringelnud kuuldused Rootsi politsei salaraportist, kus tuuakse esile nn no-go- ehk mittesoovitatavad tsoonid, kuhu isegi politsei tõsise vajaduseta jalga ei tõsta. Seal on liiga ohtlik.

Tund aega no-go-äärelinnas paneb õlgu kehitama. Meid ümbritsevad suures osas rohealad ja kenad kortermajad, suurtel väljakutel on kohad sisse võtnud mustlased, kes ligi kümneliikmelistes seltskondades majade ääres sooja kevadilma naudivad ja piknikut peavad.

Kui jõuame linna suurimale väljakule, siis rahulik õhkkond ja harmooniline mitmekultuuriline Rootsi kaovad.

Reportaaži Stockholmi äärelinnast loe homsest Eesti Päevalehest!

.