Homme valitakse ÜRO inimõiguste nõukogu liikmeid

 (6)
Urmas Paet
Foto: Tanel Meos

Homme toimuvad New Yorgis ÜRO inimõiguste nõukogu valimised, kus Eesti kandideerib esimest korda nõukogu liikmeks aastateks 2013−2015.

Välisminister Urmas Paeti sõnul kandideerib Eesti ÜRO inimõiguste nõukogusse selleks, et tõhustada rahvusvaheliste kanalite ja sammude kaudu inimõiguste ning põhivabaduste kaitset, edendamist ja teavitamist, teatas välisministeerium.

„Eesti esitas oma kandidatuuri 2005. aastal ning sellest ajast oleme aktiivselt oma kandidatuuri tutvustanud ning toetust kogunud,“ lisas Paet.

Eestile prioriteetsed inimõiguste teemad on Paeti sõnul väljendusvabaduse kaitse, sealhulgas internetivabaduse; naiste, laste ja põlisrahvaste õigustega seotud küsimused ning Eesti kui inimõigusi austava riigi hea maine hoidmine ja kaitsmine, samuti Rahvusvahelise Kriminaalkohtuga (ICC) seotud inimõiguste aspektid.

Inimõiguste nõukogu on ÜRO süsteemi kuuluv valitsustevaheline kogu, mis koosneb 47 valitavast ja roteerivast liikmest, kelle ülesanne on kaitsta ja edendada inimõigusi kogu maailmas. Inimõiguste nõukogu asutati ÜRO Peaassamblee otsusega 15. märtsil 2006. aastal.