Homme algab liitlaste vastuvõtuõppus BALTOPS

 (4)
USA merejalaväelased
AFP/Scanpix

Homme algab Eestis Ameerika Ühendriikide mereväe ja merejalaväe osalusel rahvusvaheline liitlaste vastuvõtuõppus BALTOPS.

Õppuse käigus harjutavad kaitseväelased ja kaitseliitlased meritsi saabuvate liitlasvägede varustuse, relvastuse ja tehnika vastuvõttu Paldiski sadamas ning viivad läbi koostööharjutused Ameerika Ühendriikide merejalaväelastega, teatas kaitsevägi.

Õppus algab rahvusvahelise staabi kogunemisega Tallinnas. Nädala keskel saabub Paldiski Lõunasadamasse USA Mereväe transpordilaev John P. Bobo (USNS 2nd LT John P. Bobo), mille pardal on tehnika, varustus ja relvastus umbes 1000 mehe suuruse pataljoni lahingugrupi tarbeks.

Järgnevate nädalate jooksul harjutavad Eesti ja Ameerika Ühendriikide kaitseväelased varustuse ja tehnika vastuvõttu ja lahingukorda seadmist, sealhulgas näiteks täiendavat soomustamist, tehnika komplekteerimist ja ette valmistamist lahingüksusele üle andmiseks.

14. juunil demonstreerivad USA merejalaväelased Paldiski lähistel varustuse ja sõjaväemasinate kaldale toimetamist ranniku lähedal seisvalt laevalt lihtrite süsteemi abil, mis võimaldab kaldale tuua varustust kuni 4 miili kaugusel rannikust. Demonstratsiooni on võimalik jälgida kõigil huvilistel 14. juunil kell 12 Paldiski Põhjasadama lähistel.

Seotud lood:

Õppuse käigus viib Tallinna, Harju ja Rapla malevlastest koosnev Kaitseliidu üksus läbi koostööharjutused USA merejalaväelastega, mille käigus harjutavad taktikalisi oskusi, kaitseliitlased viivad merejalaväelastele läbi ellujäämisõppe.

BALTOPS on 40. korda USA eestvedamisel Läänemerel korraldatav mereväeõppus, kus osalevad nii liitlas- kui partnerriikide mereväeüksused. Alates 2010. aastast viiakse õppuse raames läbi merejalaväelaste maabumisharjutusi ning harjutatakse meritsi saabuva tehnika ja varustuse vastuvõttu. 2010. aastal korraldasid USA merejalaväelased maabumisharjutuse Loksal, sel aastal viiakse samalaadne harjutus läbi Leedus.

Eestisse saabuv transpordilaev Bobo kuulub USA merejalaväe eelpositsioneerimisprogrammi, mille eesmärgiks on varustuse ja tehnika kiire toimetamine maailma pingekolletesse või humanitaarabi vajajatele.

23. juunini kestev BALTOPS on esimene sel kuul korraldatavatest rahvusvahelistest õppustest Eestis. 11.-22. juunini korraldab USA Euroopa Väejuhatus Eestis ja Lätis maaväeüksuste koostööõppuse Saber Strike. Juuni lõpus harjutavad Eesti, Läti ja Leedu liitlasvägede vastuvõttu arvutipõhisel õppusel Baltic Host.