HIV-patsiendid: krooniliselt haigetele mõjub streik laastavalt

 (35)
HIV-patsiendid: krooniliselt haigetele mõjub streik laastavalt
HIV kiirtesti tegemineFoto: Ilmar Saabas

Eesti HIV-patsientide võrgustik (EHPV) leiab, et meditsiinitöötajate streigi ajal räägitakse palju rahast, meditsiinitöötajatest, töökoormusest ja nõudmistest, kuid patsiendid on selle kõige foonil sootuks ära unustatud.

HIV-patsiendid avaldasid arvamust meditsiinitöötajate streigi teemal ning märkisid, et patsiendid on streigi taustal ära unustatud. Meenutatakse, et krooniliselt haigetele mõjub streik laastavalt, sest külvab teadmatust ja hirmu. Lisaks rõhutatakse, et enamik haigeid ravi eest maksta ei suuda ning samal põhjusel ei tohiks patsientide omaosalust suurendada.

"Meil on tarvis täna arsti juurde minna! Me ei saa selle eest maksta. Pole raha. Oleme kuulnud nii meditsiinitöötajate kui ka poliitikute suust/sulest arvamust, et patsient peaks suures mahus oma ravikulud ise kinni maksma. Seesugused arvamused-väljaütlemised peavad surema nüüd ja kohe! Meie patsientide hulgas on palju inimesi, kel raskusi kliiniku visiiditasu ja vajalike ravimite eest maksmisega," väidab Anastassia Peterson Eesti HIV-positiivsete võrgustikust. "Raviteenuse eest tasumise jutt tundub tulevat nende inimeste suust, kes ei adu üldse, millised on ühe keskmise Eesti patsiendi rahalised võimalused."

Jekaterina Voinova Eesti HIV-positiivsete võrgustikust mõistab arstide nõudmisi ning arvab, et iga töötaja peab saama väärikat palka, aga ta ei nõustu sellega, et palgaläbirääkimistel tuuakse ohvriks patsientide tervis. "Arstide käitumine ja oma probleemile tähelepanu juhtimise meetod on hetkel täiesti kohatu! Tervise ja inimeste eludega mängimine pole kindlasti sobiv moodus oma finantseesmärkide saavutamiseks!"

Seotud lood:

HIV-positiivse Lena sõnul käib tema end hetkel ravimas Hulludel Päevadel ja Osturallil – allahinnatud viinerid ja poole hinnaga margariin on ainus teraapia, mida ta saab endale lubada. "ARV-ravimid on küll tasuta, kuid kõik muud vajalikud ravimid tuleb ju endal kinni maksta."

Kannatajateks pole arstid ega poliitikud

HIV-positiivne Eve, kelle igakuine sissetulek on 200 eurot, ei oska sõna võtta arstide ja medtöötajate palga teemal, küll aga soovib ta meelde tuletada järgmist: "Patsientidel on õigus saada arstiabi! Arstid tuletagu meelde antud arstivannet! Poliitikud meenutagu viivuks, milleks nad on valitud! Hetkel pole kannatajateks ei arstid ega poliitikud, vaid patsiendid, kes on sõltuvad riiklikust tervishoiusüsteemist. Streik mõjub kroonilise haigusega patsiendi tervisele laastavalt, külvab teadmatust ja hirmu. Poliitikute ja arstidega dialoog paneb lihtsalt nördima ning konflikti lahendamisest ei tundu kumbki osapool huvitatud olema."

"Pole õiglane, et arstiabi on hetkel tagatud vaid lastele ja onkoloogilistele patsientidele. Krooniliste haiguste puhul on kättesaadav arstiabi samavõrd oluline," arvab HIV-positiivne Irina.

"Arstidel on moraalne kohustus töötada riigis, kus saadi haridus. Kui arstide nõudmisi ei suudeta täita, kannatavad jälle patsiendid, kes on niigi logiseva tervishoiusüsteemi ohvrid," väidab Eesti Reumaliidu liige.

Tervishoiusüsteemi korraldajaid peaks kontrollima patsiendid

HIV-positiivne Maksim soovib näha meie riigis seadusi, mis tagaksid igale inimesele kvaliteetsed meditsiiniteenused. Ta leiab, et tervishoiusüsteemi normaalse toimimise eest vastutavad inimesed
peaksid tunnistama probleemi olemust ning hakkama tööle. Nende tehtava töö efektiivsuse mõõtmiseks on vaja organiseerida patsientide-poolne kontroll. Maksim on veendunud, et patsientide kontollorgan peab sündima nii kiiresti kui võimalik, sest vastasel juhul olukord ei muutu.

HIV-positiivne Martin näeb olukorda tragikoomiliselt: "Kallid patsiendid! Te olete meie jaoks liiga kallid! Saage jalamaid terveks! Abrakadabra!... Ja juba nüüd pole teil häda midagi! Riigiisad saatsid raha Kreekasse ning arstid tahavad minna Soome prostituudiks. Kõikide teie haiguste vastu aitab pärnaõie tee ja naabrinaise musi."

Patsiendid: arstide heaolu ei tohi tõsta patsientide arvelt

Väga närviline olukord valitseb nii Eesti HIV-positiivsete võrgustiku kui ka Eesti reumaliidu ridades. Aina vaadatakse kella ja kalendrit – millal saab arsti juurde?

Eesti patsientide esindusühing toetab täielikult Eesti HIV-positiivsete võrgustiku patsientide soove ning loeb oluliseks ülalpool mainitud teemadega tegelemist kiiremas korras. Kindlasti ei saa patsiendi omaosalus ravis suureneda ega riiklik teenuste pakett väheneda.

Loe veel

Arstide streigi valguses oodatakse üksmeelseid arutelusid patsiendikeskse tervishoiu loomiseks. "Leiame, et arstide heaolu tõstmine patsientide arvelt ei ole aktsepteeritav," rõhutas patsientide esindusühing.