Hiina kvaliteedikontroll aeglustab kaitsevahendite Eestisse jõudmist

 (201)
Kaitsevahendite jõudmine Tallinna lennujaama 2.04.2020
Kaitsevahendite jõudmine Tallinna lennujaama 2.04.2020Foto: Andres Putting

Covid-19 patsientide ravimiseks vajalike kaitsevahendite varu on Eestis küll natuke kasvanud, aga uute vahendite toomist takistab nüüd Hiina võimude korraldatav kvaliteedikontroll.

Kaitsevahendite hankimise oma ülesandeks saanud riigihalduse minister Jaak Aab ütles, et eile tulid Hiina võimud välja ühe dokumendiga, mille kohaselt hakatakse kõigile kaitsevahenditele tegema tollis enne eksporti erikontrolli. Kuna oli ebaselge, mida see tähendab, otsustas Eesti homseks planeeritud järjekordse lennu edasi lükata järgmisse nädalasse. Kuna kaitsevahendid ise on valmis ja ootavad, oli Aab kindel, et Eesti saab oma soovitud asjad ikka kätte.

Välisministeeriumi avalike suhete nõunik Kairi Saar-Isop kommenteeris, et Hiina on tõepoolest kehtestanud eksporditavatele isikukaitsevahenditele erikontrolli. See tähendab, et riigist välja viidavaid tooteid peab inspekteerima selle piirkonna, kus vahendid toodeti, pädev ametkond ning väljastama tõendi, et tegemist on kvaliteetse kaubaga.

Uue korraldus Saar-Isopi sõnul isikukaitsevahendite Eestisse toomist ei takista, küll aga võib mõnevõrra pikeneda tarneaeg.

Aab seostas erikontrolli sellega, et Hiina võimud muretsevad riigi maine pärast. Paljusid isikukaitsevahendeid toodetakse Hiinas, aga viimasel ajal on olnud palju uudiseid sellest, et Hiinast saadud vahendid on olnud ebakvaliteetsed ja vahel on kastid lihtsalt igasugu sodi täis.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!