Hiina dissidendid ei saanud miitinguluba

 (34)

Tallinna Kesklinna valitsus ei lubanud Hiinas keelatud liikumise Falun Gong liikmetel korraldada Hiina saatkonna ees miitingut, mis oleks juhtinud tähelepanu tuhandetele nende kodumaal tagakiusatutele.

Kümmekond üle maailma Tallinna tulnud falungonglast palusid enda sõnutsi Kesklinna valitsuselt miitinguluba, et tutvustada eestlastele oma rahumeelseid ideid ning teavitada siinset rahvast Hiinas veendumuste pärast piinatud inimestest.

"Linnaametnikud saatsid meid hoopis välisministeeriumi ja sealt edasi Hiina saatkonda luba küsima," rääkis USAst Coloradost pärit vabatahtlik Bobby Bani Postimehele. "Aga saatkond ei lubaks seda kunagi, sest teostab praeguse Hiina presidendi ametlikku poliitikat."

Tallinna miitingukeeld hämmastas falungonglasi eriti seetõttu, et Jiangi Riia-visiidi ajal polnud rahumeelse kogunemisega mingeid probleeme.

Tallinna kultuuriväärtuste ameti kultuuriosakonna juhataja Ene Vohu sõnul jõudis välismaalaste kogunemissoov ametnikeni liiga hilja. "Nad ei suutnud meile kirjeldada ka oma ürituse iseloomu ega öelnud sedagi, kui palju inimesi võiks kohale tulla," märkis Vohu. " Ka soovitasin ma Kesklinna valitsusel ürituse kohavalikut tõsiselt kaaluda."

Tallinna Kesklinna vanema sekretäri Helen Sootsi sõnul ei saanud linnaosa valitsus kümmekonnale välismaalasele omapäi kogunemisluba anda, sest kolmapäeval saabus Tallinna ka Hiina Rahvavabariigi president. "See olnuks meile liiga suur vastutus," ütles ta.

Kolmapäeval Tallinnas pressikonverentsi andnud falungonglaste Zhizhen Dai ja Waltraud Ngi sõnul on Falun Gong Hiinas tagakiusatud ning falungonglaste vaigistamiseks korraldatakse massihävituskampaaniaid.

Falun Gong kui organiseeritud liikumine levib 1992. aastast, selle järgijaid arvatakse olevat Hiinas ja mujal maailmas ligi 70 miljonit. Falun Gongi toetavad mitmed riigid eesotsas USA-ga ning inimõiguste ühingud.

Hiinas on Falun Gong 1999. aastast keelatud. Viimastel aastatel on liikumise väitel vähemalt 100.000 inimest viidud kinnipidamisasutustesse, 20.000 sunnitöölaagritesse, enam kui 1000 inimest hoitakse vaimuhaiglates. Politsei haarangutes on liikumise andmeil hukkunud 422 falungonglast.