Hiigelhüvitise Hallikule välja mõistnud kohtunik: kuskilt peab selliste vaidluste praktika pihta hakkama

 (172)
Tartu Kohtumaja
Tartu KohtumajaFoto: Argo Ingver

Tartu maakohtu kohtunik Gerty Pau rahuldas osaliselt Martin Halliku hagi töövaidluses Tartu ülikooli vastu ning mõistis talle muuhulgas välja Eestis rekordilised 60 000 eurot mittevaralise kahju hüvitamiseks.

See on Eesti kohtumõistmises rekordiline summa, varasemalt on moraalset kahju nõutud nii suurtes summades vaid siis, kui tegemist on olnud surmajuhtumiga lõppenud asjaga.

Otsuse teinud Tartu maakohtu kohtunik Gerty Pau selgitas, et Eesti õiguskorras ei ole olemas valemit, mille järgi mittevaralist kahju välja mõista. Praegu kohtutes välja mõistetavad summad on tekkinud kohtupraktika kujunemisel, aga käesolevale vaidlusele sarnane praktika puudub.

Teiseks tõi kohtunik Pau välja, et on väga raske summaliselt hinnata, kui palju maksab inimese elu mõjutamine.

"On olukordi, kus 1000 euro saamine tekitaks isikule tunde, et temaga on õiglaselt toimitud. Samas võib olla olukordi, kus ka 100 000 eurot ei korva seda kahju, mis jääb inimest saatma tema elu lõpuni," selgitas Pau.

Ta tõi välja, et summa kujunes siseveendumuse tulemusena, asjaolusid ja tõendeid hinnates ning tunnistajaid kuulates.

"Mis puudutab seda, et esmakordselt on nii suur summa välja mõistetud – kuskilt peab ka selliste vaidluste praktika peale hakkama," nentis ta.

Seda, kui suureks need summad tulevikus kujunevad, ei ole kohtunik Pau sõnul praegu võimalik hinnata.

Kokku mõistis kohus Hallikule välja 90 568 eurot, millest 30 568 eurot moodustab saamata jäänud töötasu.