Herkel: Van der Linden ei saa Eestit kahjustada

 (63)
Rene van der Linden
AFP/Scanpix

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni esimehe Andres Herkeli arvates ei saa ENPA presidendi René Van der Lindeni valedest kubisevad avaldused Eestit kahjustada.

Herkel rääkis ETV saates “Terevisioon”, et eelmisel nädalal Eestit külastanud Van der Lindeni väited laste kodakondsuse saamise probleemist ja venelaste mittelubamist kohalikel valimistel hääletada, ei olnud tõesed.

Need päris suured eksimused aitavad võib-olla kujundada suhtumist ka tema varasematesse avaldustesse, mis ei ole olnud väga täpsed, ütles riigikogu liige Herkel, vahendab ETV24.

Herkel meenutas, et Van der Linden algatas totalitaarse kommunismi kuritegude hukkamõistmise, kuid edasine areng on olnud Herkeli meelest suur pettumus.

“[Van der Lindeni] assamblee presidendiks saades on midagi oluliselt muutunud ja see ei puuduta mitte ainult kindlasti Eestit, vaid see on niisugune kõige üldisem kontekst ja mõnevõrra siin — väga pehmelt öeldes — esineb niisugust kajaefekti,” nentis Herkel. “Need avaldused, mis tulevad Kremlist mingil moel kajavad tihtipeale kummalisel moel ka läbi assamblee presidendi suu.”

Herkel toonitas, et Eesti ei ole riik, kes peab ennast kaitsma, ning et ENPA dokumendid ei ole Eesti suhtes kriitilised ning kui neis Eesti teema üles kerkib, siis pigem seoses sellega, et Venemaal on mingeid täitmata kohustusi Eesti suhtes.