Herkel: eelarve vigu tuleb tunnistada

 (18)
Andres Herkel
Päevaleht/Pressifoto

Riigikogulane Andres Herkel kirjutab, et varasemast liigsest optimismist tulenenud eelarveprobleemi tõsiduse teadvustamine käib ränga viivitusega ja see omakorda võib mõjutada vastumeetmete adekvaatsust. Herkel kutsub koalitsiooni tehtud vigu tunnistama.

„Eelarveprobleemiga seoses on vastumeetmetena käsitletud peamiselt kolme võimalust: kulude kärpimine, kavandatud maksualanduste edasilükkamine ja defitsiiti minek. Kuni viimase prognoosini oli juttu siiski peamiselt vaid kulude vähendamisest. Uus hinnang näitab, et nii kergelt me ei pääse,” kirjutab Herkel oma kodulehel.

„Mulle tundub, et olukorra lahendamiseks tuleb paljugi ümber hinnata. Poliitikutel ja erakondadel tuleb tunnistada oma vigu ja seniseid valehinnanguid,” kirjutab Herkel ja lisab, et poliitiku eksimatuse kuvand on ilmselt pärit totalitaarsest süsteemist, kus ükski juht kunagi ei eksinud.

„Koalitsioonierakondade maksupakett paistiski ehk alustuseks liiga optimistlik, kuid sel ajal mitte päris pöörane. Nii saime ühekorraga tulumaksualanduse, täiendava maksuvabastuse esimese lapse pealt ning maksuvaba miinimumi tõusu. Tänase teadmise taustal asetub toonane otsus hoopis teise konteksti. Veel kurvem lugu on see, et probleemi tõsiduse teadvustamine käib ränga viivitusega ja see omakorda võib mõjutada vastumeetmete adekvaatsust.”

Nüüd oleme Herkeli hinnangul lähedal piirile, kus täiendavad kärped hakkavad halvama meie riigina toimimise võimet. “Järelikult tuleb täiendavast nelja miljardi kroonilisest kärpest rääkides pöörduda maksupaketi poole — kui valus ei ole ka tagasi võtta varem öeldud sõnu ja antud lubadusi.”.