Herkel: Ansipi avaldus dalai-laama visiidi osas on kurb

 (89)
Andres Herkel
Foto: Ilmar Saabas

Riigikogu Tiibeti toetusrühma kuuluva Andres Herkeli (IRL) sõnul on kurb, et peaminister Andrus Ansip ei kavatse poliitilistel põhjustel kohtuda Eestisse visiidile tuleva dalai-laamaga.

"See avaldus on kurvastav. Loodan, et selle visiidini on piisavalt aega, et me jõuaksime üle järele mõelda, mis on oluline ja millest peaksime lähtuma," ütles Herkel Delfile.

"See on kohtumine Nobeli preemia laureaadiga, Tartu ülikooli audoktoriga, temaga kohtumine peaks olema enesestmõistetav. Üks kõrgel tasemel kohtumine, olgu siis valitsusjuhi või presidendiga, peaks kindlasti aset leidma."

Mis puudutab suhteid Hiinaga, siis tuletas Herkel meelde, et Hiina boikoteeris ka Norra kaupu, kui Hiina dissidendile anti Nobeli preemia. "Seega suhetes riikidega ei tehta vahet, ka tegu on kodanike või riigipoolse algatusega," ütles ta.

"Eesti peab käituma riigina, mis lähtub väärtuspõhisest poliitikast. Kui me teeme seda enda ja oma lähinaabrite suhtes, siis peaksime me samas lähtuma ka kaugemate küsimuste osas," on Herkel seisukohal, et peaminister peaks dalai-laamaga ametlikult kohtuma.

Samuti Tiibeti toetusrühma kuuluv Peeter Tulviste ütles aga, et Tiibetit saab toetada mitmel moel ning et Ansipi lähenemine on üks võimalikest.

"Peaksime käituma nii, nagu teised riigid on samas olukorras käitunud," ütles ta, mööndes, et riikide esindajad on läbi aegade dalai-laamaga nii kohtunud kui temaga kohtumisest hoidunud.