„Kõik on selle asjaga juba nagunii tuttavad, arutelul ei ole eraldi mingisugust sisulist mõtet,” lausub riigikogu esimees Henn Põlluaas. Opositsioonierakonnad temaga ei nõustu ning tahavad arutelu valitsuse eriolukorrast väljumise strateegia üle.
„Eriolukorras on parlamendil oma roll,” defineerib Reformierakonna juht Kaja Kallas seda rolli kui valitsuse tegevuse kontrollijana. Ta selgitab, et neile on väljumisstrateegias nii mõnigi asi jäänud segaseks, näiteks selge ajaraam, millal mõni piirang läbi saab. Seega on nad valmis ka istungitevabadel nädalatel tööd tegema ja suures saalis peaministrit kuulama.
„Minu meelest on selline avalik arutelu teemal, mis kõiki inimesi ühiskonnas huvitab, väga oluline. Et seda ei tehtaks kuskil kinniste uste taha,” sõnab Kallas.
Põlluaas ütleb vastu, et konkreetsete ajaraamide kohta on mõttetu nokkida. „Kas saunad avatakse nüüd 12. juunil?” ironiseerib ta. Keegi ei tea ta sõnul selliseid asju täpselt öelda. Kui ka midagi konkreetset lubada, siis selle edasilükkamisel läheks jälle ilkumiseks.
Hüvasti, koostöö!
„Kui alguses tõesti oli see koostöö tõepoolest olemas ja konstruktiivne, siis nüüd on see muutunud taas tavaliseks poliitliseks vastasseisuks ja kriisi taustal enda upitamiseks,” ütleb Põlluaas. Ta toob näiteks lisaeelarve ja kobareelnõu arutamise: „Üks asi oli paha ja teine veel halvem. Aga midagi omalt poolt konstruktiivset välja ei pakutud. Nüüd on selle väljumisstrateegiaga sama asi.”
Poliitiline vägikaikavedu ei alanud aga kuupäevadest, vaid millalgi varem. Kiidetud ja loodetud erakondadeülene koostöö hakkas murenema lisaeelarve ja kobareelnõu läbitöötamisel. Oopositsioontegi ligi poolsada muudatusettepanekut. „Tegime väga põhjalikku tööd,” ütleb Kallas. „Mitte ühtegi – mitte pisematki – ei võetud arvesse,” lisab ta.
Esmaspäeval tutvustas peaminister Jüri Ratas riigikogu vanematekogule (riigikogu esimees, mõlemad aseesimehed ja fraktsioonide juhid), et lähipäevil avalikustatakse kriisist väljumise strateegia ja teda huvitab kompromiss ja erakondade ülesus. Kallasele ja sotsiaaldemokraatide juhile Indrek Saarele ei mõjunud Ratase jutt eriti veenvalt. Muudatusettepanekute osas erakondade ülesust ju ei olnud. „Nüüd ta [Ratas] tuleb jälle selle jutuga, et õudselt tahaks koostööd teha, õudselt tahaks kuulata, mida teie arvate. Tegelikult ei taha ju.”