Helme: spioone on rohkem, kui arvame

 (104)
Mart Helme
Päevaleht/Pressifoto, Raigo Pajula

Endine Eesti suursaadik Venemaal Mart Helme tsiteeris omaaegset KGB-last, et Eestis on välisriikide heaks tegutsevaid luurajaid “vähem kui te kardate, kuid rohkem kui arvate”.

Helme ütles eile ETV saates “Paar”, et hiljuti riigireetmises kahtlustatavana vahi alla võetud Herman Simmi kui spiooni persoon oli talle teatud määral üllatus, aga see, et info lekib, oli varem teada. Helme sõnul kahtlustati mõni aeg tagasi salajase info lekkes isegi vabariigi presidendi administratsiooni, vahendab ERR Uudised.

Saadikuna Venemaal töötamise ajal Helmele venelaste poolt ettepanekuid luuramiseks ei tehtud, küll aga tiirles tema ümber igasuguseid tegelasi, kelle puhul tuli olla läbinägelik, meenutas ta.

“Praegu on Eestis väga palju inimesi, kes olid omal ajal KGB kaastöölised ja kes on ka praegu ühiskondlikult väljapaistval positsioonil ja kes loomulikult teavad, et niipea, kui nad astuvad vale sammu, võivad nad langeda.”

Helme märkis, et inimesed ütlevad jah-sõna kahel põhjusel: üks on hirm ja teine on rahaahnus. “Spioonidele makstavad summad sõltuvad sellest, kui suurt tähtsust hangitav informatsioon omab. Mõnedele ei maksta üldse midagi, neid hoitakse hirmu nööri otsas. Nad kardavad oma mineviku pärast.”

Vastates küsimusele, kui palju võiks Eestis praegu välisriigi luurajaid olla, meenutas Helme endise KGBlase vastust sarnasele küsimusele: “Vähem kui te kardate, kuid rohkem kui te arvate.”

Helme lisas, et Venemaa on loonud välisriikides, sealhulgas Eestis, luurevõrgustikke väga osavalt, kattes kogu poliitilise maastiku. “Agente on ärimeeste hulgas, on mõjuagente ehk isikuid, kes kujundavad avalikku arvamust, avaldavad survet valitsuse liikmetele. Kaastöötajaid on kõikides parteides, ministeeriumides. See võrgustik on väga suur ja sellele tervikuna jälile jõuda on praktiliselt võimatu.”

Helme ei välistanud seda varianti, et Simm kukutati Vene luure poolt meelega, kuna ta oli kaitseministeeriumist juba lahkunud ja tema kaudu olulist informatsiooni enam tulema ei oleks hakanud. “Seetõttu ta kukutati sisse ja käivitati skandaal, kuid samas käivitati uus luureliin.”.