Viimasel nädalal on hea valimistava valvurid saanud varasemast rohkem teateid tava rikkumise kohta, kuid hinnete põhjal on halvemad rikkumised jäänud siiski varasematesse nädalatesse.
Vabaühenduste liidu EMSL eest veetava hea valimistava rikkumisi kommenteerivad tava vabatahtlikud valvurid ERR-i valimisveebis, koostades kord nädalas vahekokkuvõtteid, kus rikkumisi hinnatakse skaalal 1...5 - mida kõrgem hinne, seda enam on valvurite meelest ausa valimisvõitluse põhimõtete vastu eksitud. Viimase nädala ülevaate koostamisel osalesid Agu Uudelepp, Daniel Vaarik, Ivi Proos, Juhan Kivirähk, Marek Reinaas, Mari-Liis Jakobson, Sergei Metlev ja Sulev Valner.
Selle nädala edetabel:
7. koht: peaministri ja riigikogu esimehe suutmatus hoiduda vabariigi aastapäeva kõnedesse oma partei loosungite sissetoomisest - 2,7
Kuigi riigijuhid on poliitikud ja osalevad valimistel, ei peaks aastapäevakõned valimistava valvurite hinnangul olema kohaks, kus oma parteid kiita ja oponente laita. “On ebaeetiline kasutada oma ametikohta ning sellest tulenevaid avalikke esinemisi poliitiliste vastasseisude õhutamiseks,” kommenteeris politoloog Mari-Liis Jakobson.
6. koht: Keskerakonna telereklaam, mis mängib venekeelsete elanike hirmudele - 2,9
Reklaamis kõneleb uudistediktor vaevatud nägudega perekonnale, et Eesti on eurotsooni vaeseim riik 100 000 töötu, kõige madalama elu- ja pensionitasemega, mille katkestab telekat vaatav pereisa, virutades rusikaga vastu lauda ja hüüdes: “Aitab!”. Ka uudistediktor tõdeb, et aitab, ning kutsub inimesi valima Keskerakonda. Osa valvurite sõnul on tegu tüüpilise opositsioonipartei reklaamiga. Üliõpilase Sergei Metlevi hinnangul aga peegeldab reklaam Keskerakonna taktikat suhtlemisel venekeelsete valijatega rõhuda nende hirmudele ja madalale sotsiaalsele staatusele, mis on vastuolus hea tavaga.
5. koht: Keskerakonna sildid “Läksin valima. Valin Edgar Savisaart” (või mõnd muud Keskerakonna kandidaati), mida riputatakse inimeste koduustele - 3,1
Sel nädalal valimistava valvuritele tulnud kirjades on enim kaebusi selliste siltide kohta, mida kirjutajad nimetavad valeinfo levitamiseks enda kohta. “Minu jaoks on see privaatsesse tsooni trügimine ilma inimese loata,” ütles suhtekorraldaja Agu Uudelepp. “Sama, nagu paneks tänaval kõndivale inimesele nööpnõelaga selja peale sildi “Lähen Keskerakonda valima!””.